Vartotojo Uzsienis dienoraštis
Didžiosios Britanijos mokesčių sistema: ką turi žinoti ten dirbantys lietuviai?
2012-06-27 10:22:10

Didžioji Britanija vis dar išlieka vienu didžiausių Lietuvos išeivių traukos taškų. Savo gyvenamąją vietą deklaravę, pagal pateikiamą statistiką, Didžiojoje Britanijoje gyvena apie 200 tūkstančių Lietuvos išeivių. Šiame skaičiuje nefigūruoja Lietuvos piliečiai, kurie savo gyvenamosios vietos dar nėra deklaravę ar tiesiog į Lietuvą grįžta reguliariai ilgam laikui.

Kiekvienas lietuvis, gyvenantis svetimoje šalyje, turėtų prieš išvažiuojant pasidomėti, kokioje mokestinėje sistemoje jam teks gyventi ir kokius mokesčius mokėti.

Didžioji Britanija patenka i pasaulyje aukščiausius mokesčius mokančių šalių aštuntuką. Šiaurės Europos regionas gyventojų pajamų mokesčio tarifo atžvilgiu užima antrąją vietą pasaulyje. Šiose valstybėse mokesčio vidurkis siekia 40 procentų.


2010 metais Didžiosios Britanijos valdžia net 10 procentų punktų padidino aukščiausią pajamų mokesčio tarifą. Šioje valstybėje aukščiausias gyventojų pajamų mokesčio tarifas yra 50 procentų. Statistinės Didžiosios Britanijos vidutinės metinės pajamos 2010 metais buvo 52,3 tūkstančiai JAV dolerių. Didžiausias mokesčio tarifas čia yra taikomas asmenims, kurių pajamos viršija 231 tūkstančio JAV dolerių ribą. Vadinasi, procentas, mokančių mokesčius pagal didžiausią tarifą, nėra labai didelis.

Siekdama apsaugoti pačius neturtingiausius asmenis, Didžioji Britanija nustatė 14,3 tūkstančių JAV dolerių neapmokestinamąjį minimumą, kurio neveikia gyventojų pajamų mokestis. Kita vertus, buvo įvestas nekilnojamojo turto sandorių mokestis. Parduodant didesnės nei 3,24 milijonų JAV dolerių vertės objektą reikia susimokėti 7 procentų dydžio žyminį mokestį. Socialinio draudimo mokesčiai Didžiojoje Britanijoje yra nuo 12 procentų, o kapitalo apmokestinimas varijuoja tarp 18 ir 28 procentų

Didžiojoje Britanijoje buvo sukeltas didelis skandalas, kai po antikrizinės reformos paaiškėjo, jog 6 procentai turtingiausių britų sugebėjo pasinaudoti įvairiomis lengvatomis ir mokėjo vos 10 procentų tarifo mokesčius.

Daugelis, pasidomėję, kiek mokesčių nuo atlyginimo jiems buvo atskaičiuota, patiria šoką. Tačiau derėtų nepamiršti, kad dažnai mokesčiai yra permokami ir yra įmanoma juos susigrąžinti. Dažnai permokėtos sumos už vienus metus netgi gali siekti 2-4 tūkstančius litų. Permokos yra grąžinamos, jeigu darbuotojas atitinka įstatymuose nurodytas sąlygas. Nežinant nuo ko pradėti, kokie dokumentai yra reikalingi ar esant laiko trūkumui, patariama kreiptis į mokesčių grąžinimo specialistus. Įstaigos, užsiimančios tokia veikla, dėl dvišalių susitarimų su mokesčių inspekcijomis yra įgalios išieškoti reikiamus dokumentus ir sutrumpinti susigrąžinimo procesą. Pateikus visus reikiamus dokumentus, mokesciu grazinimas trunka ilgiausiai 3 mėnesius. Didžiojoje Britanijoje mokesčių permokos gali būti atgautos už 6 paskutinius metus. Norint susigrąžinti mokesčius iš Didžiosios Britanijos, pareiškimus dėl permokėto pajamų mokesčio grąžinimo galima pateikti visus metus.

Kiekvienais metais, milijoninės sumos, susikaupia Didžiosios Britanijos mokesčių inspekcijos sąskaitose dėl permokėto gyventojo pajamų mokesčio. Kadangi dėl klaidingų įsitikinimų ir informacijos trūkumo daugumai lietuvių mokesciu grazinimas vis dar yra tabu, šios sumos yra „padovanojamos“ svetimos šalies biudžetui.

Pasidalink Facebook'e
Komentarai

Komentuoti gali tik registruoti Studijos.lt vartotojai

Aš jau esu ePasas.lt vartotojas  Tapti ePasas.lt vartotoju