Straipsniai
Atgal
Brandos egzaminai šeštadieniais – papildomos išlaidos mokytojams
2011-01-26

Nors dar net nekvepia pavasariu, abiturientai jau žino būsimų brandos egzaminų tvarkaraštį. Tiesa, nei moksleivių, nei pedagogų jis nepradžiugino, nes net keturi egzaminai bus organizuojami šeštadieniais, o viena iš įskaitų – per atostogas.


Penkios dienos į pamokas, šeštą – į egzaminą

Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos Klaipėdos miesto susivienijimo pirmininkė Laima Juknienė, paklausta, kaip vertina tai, kad net keturi egzaminai bus organizuojami šeštadieniais, sakė: „Neigiamai. Moksleiviai turės eiti penkias dienas į mokyklą, o šeštą – laikyti egzaminą. Vaikams padidėja krūvis, o mokytojams prisideda šešta darbo diena. Su mokytojais šis klausimas svarstytas nebuvo, tad ir į egzaminus eiti mums nėra privalu. NEC yra viešoji įstaiga, tad ji ir turėtų samdyti darbuotojus, kurie norėtų dirbti. Jau ne kartą apie tai kalbėta su ŠMM atstovais, kad reiktų, jog NEC savo darbą organizuotų savarankiškai, dirbtų atskirai nuo mokyklos ir finansavimas taip pat būtų atskiras.“

Pašnekovės teigimu, anksčiau NEC'ui būdavo skiriamas finansavimas, bet pastaruoju metu mokytojams už darbą ir mokinių darbų taisymą nėra apmokama, o naudojamos mokinio krepšelio lėšos. „Šios lėšos nedidėja, o papildomų funkcijų daugėja. Kai Klaipėdoje lankėsi ŠMM atstovai, ministras sakė, kad šis klausimas buvo derinamas su mokytojais. Ministerija skelbia, kad su mokytojais buvo kalbėta, derinta, bet iš tikrųjų nusprendė savarankiškai“, – kalbėjo moteris.

Darbas savatgalį apmokamas dvigubu tarifu

„Pagal darbo kodeksą už darbą šeštadienį turėtų būti mokama dvigubu tarifu arba suteikiama laisva diena. Viskas priklauso nuo susitarimo, bet yra ir dar viena alternatyva – mokytojas neprivalo dirbti šeštadienį ir gali atsisakyti apmokėjimo dvigubu tarifu ar laisvos dienos“, – kalbėjo L. Juknienė.

Laiko iš mokytojų atima ne tik pačių egzaminų vykdymas, bet ir instruktažas prieš egzaminus, darbų taisymas. „Dažniausiai instruktažai vykdomi po pamokų, bet ši diena nėra pridedama prie mokytojų atostogų. Dažniausiai už šį darbą mokytojai gauna laisvą dieną kitu metu ir dėl to keblumų neiškildavo“.

Patys mokytojai, diskutuodami apie keturis darbo šeštadienius, įžvelgia ir daugiau problemų, viena jų – papildomos išlaidos. Pavyzdžiui, auginantys mažamečius vaikus pedagogai nuogastauja, kad šeštadieniais vaikų darželiai nedirba, tad savo atžaloms gali tekti samdyti auklę, kurios paslaugos bus apmokamos iš šeimos biudžeto.

„Esama ir kitų problemų, juk egzamino dieną turi dirbti ne tik mokytojai. Egzaminų užduotys paimamos iš savivaldybės švietimo skyriaus, vadinasi, ir kai kurie savivaldybės darbuotojai turės dirbti. Ar šiuo metu esame tokie turtingi, kad už šeštadienius galime mokėti papildomai savivaldybės darbuotojams? Egzamino dieną darbe turi būti švietimo skyriaus darbuotojai, techninis personalas, tad atsiranda daug papildomų išlaidų.“

Įskaita – atostogų metu

Apie tai, kad užsienio kalbos egzaminus moksleiviai laikys nepabaigę semestro ir turės ruoštis egzaminui dar nežinodami net metinio dalyko įvartinimo, pašnekovė sakė: „Sunku komentuoti, įsivaizduokite, ką galvojo ministerijos atstovai sudarydami ugdymo planus.“

Viena iš privalomųjų įskaitų bus rengia aiš karto po Velykų, apie tai pašnekovė sakė: „Vaikai įskaitas turės net ir atostogų metu. Šiemet abiturientams egzaminų laikotarpis bus labai sunkus ir sukels daug emocinės įtampos,“ – kalbėjo L. Juknienė.

Egzaminų tvarkos pokyčiai

Apie tai, kuo išskirtinė bus šių metų brandos egzaminų sesija, NEC vadovas Saulius Zybartas sakė: „Nors 2011 metais organizuojant brandos egzaminus esminių keitimų nenumatyta, naujovių nebus visiškai išvengta. Šiais metais pirmą kartą kandidatams bus siūlomi užsienio kalbų (anglų, prancūzų, rusų, vokiečių,) ir lietuvių kalbos egzaminų užduočių atsakymų lapai. Taigi, užduotys su atsakymų lapais bus visų egzaminų, išskyrus matematikos egzamino. Matematikos egzamino užduoties struktūrą numatoma keisti 2012-aisiais metais. Šie pakeitimai iš karto po įvykusio egzamino jį laikiusiajam leis išsinešti savo užduoties sąsiuvinį, na, o nuo 2012 metų- moksleiviui matyti savo darbą ir įvertinimą internetu.“

Pašnekovo teigimu, šiais metais, kitaip nei pernai, mokiniui leidžiama laikyti individualaus ugdymo plano užsienio kalbos (anglų, prancūzų, rusų, vokiečių) brandos egzaminą – tik turinčiam išlaikytą atitinkamo dalyko įskaitą, jei nuo to dalyko įskaitos nėra atleistas. Kadangi šie egzaminai bus vykdomi šeštadienį gegužės mėnesį, nesibaigus ugdymo procesui, iki egzaminų datos nereikalaujama turėti patenkinamą tų dalykų metinį įvertinimą.

„Bus iš anksto žinomos ir preliminarios egzaminų išlaikymo ribos tų valstybinių brandos egzaminų, kurių užduotys sudaromos iš bendrojo bei išplėstinio ugdymo kurso uždavinių/klausimų. Šių egzaminų preliminari išlaikymo riba bus apie 40 proc. bendrojo kurso užduočių taškų sumos“, – sakė NEC vadovas.

Išaugo egzaminus laikančiųjų skaičius

Kodėl nuspręsta rengti kalbos egzaminus dar nepasibaigus semestrui, pašnekovas sakė: „2011 metų pagrindinė brandos egzaminų sesija gegužės 7 d. prasidės užsienio kalbos (vokiečių) egzaminu. Tvarkaraštyje numatyta ir kitus užsienio kalbos (rusų, anglų ir prancūzų) brandos egzaminus vykdyti šeštadieniais gegužės mėnesį netrikdant mokykloje ugdymo proceso kitiems mokiniams. 2010 metais brandos egzaminai nebuvo vykdomi šeštadieniais. Apie 2 kartus sumažėjus laikančiųjų mokyklinius egzaminus ir apie 1,5 karto išaugus laikančiųjų valstybinius brandos egzaminus kandidatų skaičiui (valstybiniai brandos egzaminai vertinami, apeliacijos tikrinamos ir rezultatai skelbiami centralizuotai), siekiant kokybiškai įvertinti egzaminų darbus, būtina buvo prailginti brandos egzaminų sesijos laikotarpį.“

Pašnekovo teigimu, NEC tinklalapyje buvo paskelbti svarstyti 3 tvarkaraščių variantai (visuose jų vienu ar kitu būdu buvo šiek tiek pailginta sesija), vienas jų - gegužės mėnesiais egzaminus vykdant šeštadieniais. Atsižvelgiant į įvairių interesų grupių dėl 2011 metų tvarkaraščių projektų pareikštas nuomones, pastabas ir pasiūlymus, atrinktas tas, kuriame brandos egzaminų sesijos pradžia numatyta 2011 m. gegužės 7 d., pagrindinės sesijos rezultatai būtų paskelbti iki liepos 12 dienos, o visi egzaminų rezultatai (įskaitant pakartotinę sesiją ir apeliacijas) - iki 2011 m. liepos 22 d. Tvarkaraščių variantas pasirinktas apibendrinus mokyklų apklausos rezultatus, aptarus susitikimuose su LAMA BPO, moksleivių parlamentu, moksleivių sąjunga, pedagogus vienijančiomis profesinėmis sąjungomis, kitais socialiniais partneriais, įvertinus kandidatų darbų srautus, vertinimo organizavimo ir technines galimybes.

Egzaminai šeštadienį – bendras sprendimas

Daug diskusijų sukėlė egzaminų rengimas šeštadienį. Apie tai, kokie situacijos privalumai ir trūkumai bei kaip planuojama apmokėti pedagogų darbą egzaminų sesijos metu, pašnekovas sakė: „Visos mokyklos turėjo galimybę susipažinti su tvarkaraščių variantais ir pareikšti savo nuomonę. Sprendimas priimtas būtent atsižvelgus į daugumos mokyklų bendruomenių siūlymus, suderinus su profesinių sąjungų ir mokinių parlamento atstovais, buvo atrinktas ir pagal pastabas koreguojamas iš siūlomų svarstyti palankiausiai vertinamas tvarkaraščio projektas.“

NEC vadovas pripažino, kad brandos egzaminų tvarkaraštis yra intensyvus: „Kiekvieną birželio mėnesio darbo dieną yra vykdomas kuris nors egzaminas. Tačiau šių metų brandos egzaminų tvarkaraštis sudėliotas taip, kad birželio mėnesį per savaitę būtų vykdomas tik vienas didelės apimties (tradiciškai populiarus) egzaminas. Taip stengiamasi sudaryti galimybę mokiniams pailsėti tarp pasirinktų egzaminų. Darbą egzaminų metu planuojama apmokėti kaip ir kasmet, na, o darbą šeštadieniais reglamentuoja Lietuvos Respublikos darbo kodeksas. Kaip jis galėtų būti taikomas egzaminų administravimui apmokėti, buvo parengtas ir išsiuntinėtas aplinkraštis į savivaldybes ir į mokyklas.“

Į klausimą, ar sulaukta kokių nors skundų dėl egzaminų tvarkaraščio, S. Zybartas atsakė: „Nepasakyčiau, kad sulaukėme daug skundų, veikiausiai dažniausiai buvo klausiama argumentų, kodėl toks tvarkaraščio projektas buvo patvirtintas. Kaip ir kiekvienais metais, visuomet yra dalis žmonių, kuriems, galbūt, būtų palankesnis kitoks tvarkaraštis. Tačiau, svarstydami alternatyvas, tarėmės dėl palankiausio daugumai.“

Komentarai