Kelionė kruiziniu laivu, pasivažinėjimai limuzinais ar retromobiliais, fejerverkai, prabangių suknelių demonstravimas, smagūs vakarėliai su vaišėmis nukrautais stalais ir gyva muzika, patekančios saulės sutikimas ankstyvą rytą prie jūros...Visi šie dalykai - iš artėjančių abiturientų išleistuvių programos. Deja, kai kuriems dvyliktokams ši šventė žada vien kartėlį.
Kelionė kruiziniu laivu, pasivažinėjimai limuzinais ar retromobiliais, fejerverkai, prabangių suknelių demonstravimas, smagūs vakarėliai su vaišėmis nukrautais stalais ir gyva muzika, patekančios saulės sutikimas ankstyvą rytą prie jūros...Visi šie dalykai - iš artėjančių abiturientų išleistuvių programos. Deja, kai kuriems dvyliktokams ši šventė žada vien kartėlį.
Tūkstantis litų - tokią mažiausią išleistuvių šventės kainą vienam abiturientui įvardija uostamiesčio mokyklų dvyliktokai. Į ją įskaičiuoja salės nuomos mokestį, išlaidas gėlėms, vaišėms, pramogoms, merginos - ir suknelėms, bateliams, šukuosenoms, manikiūrui. Todėl nė nesistebi, kad dalis klasiokų į liepos vidury vyksiančias išleistuves neateis - esą šie jaunuoliai net kasdieniams poreikiams stokoja pinigų, o išleistuvių kaina jiems atrodanti kone kosminė.
"Neklauskite manęs apie išleistuves - vien nuo minties apie jas apima depresija. Sūnus nusprendė neiti į šventę, bet suprantu, kad tik dėl mūsų sunkios materialinės padėties. Jaučiu, kad iš tiesų jis norėtų, bet iš kur paimti tuos 800 litų vienam vakarui - tiek kainuoja balius, o juk dar ir pasipuošti reikia?" - sunkiai tramdydama emocijas kalbėjo vieno gimnazisto mama.
Tuo metu renginių organizatoriai sako, kad užsukus į dažną abiturientų išleistuvių vakarą, nešmėkštelėtų nė menkiausia mintis apie ekonominę krizę. Esą atvirkščiai - šventė kasmet tampa prabangesnė, įmantresnė, o jos organizavimui vis dažniau samdomi profesionalai.
Vienos uostamiesčio renginių organizavimo įmonės vadovas Remigijus Žiogas sako, kad jei prieš porą metų išleistuvių vakarus įmonė organizuodavo tik klaipėdiečiams, tai šįmet jų paslaugas jau užsisakė ir abiturientai iš mažesnių miestų - Plungės, Šilutės, Tauragės, Gargždų.
Pasak R. Žiogo, išleistuvės vyksta didelėse salėse, kartais užsakomas ir visas klubas, o programų sąmata svyruoja nuo 1,5 tūkst. iki 20 tūkst. litų: vienoms mokykloms esą užtenka gyvos muzikos bei linksmo vedėjo, o kiti pageidauja ir populiarių atlikėjų pasirodymų, fejerverkų, limuzinų bei kitokių prabangos dalykų.
Pokalbininkas juokėsi, kad su įmonėmis dėl renginių programos susiderama per pusvalandį, o štai pirmosios derybos dėl išleistuvių vakaro niekuomet nebūna paskutinės: kone kas savaitę mokinių ir jų tėvelių pageidavimu programoje atsiranda įvairiausių pakeitimų, o jos kaina svyruoja kaip akcijų biržoje.
Tiesa, išleistuvių vakaro dalyviai - mandagi, kultūringa ir aktyvi publika, gyrė R. Žiogas.
"Su vestuvininkais ir dvyliktokais smagiausia dirbti. Gal todėl, kad išleistuvės būna tik kartą gyvenime, mokiniai suinteresuoti, kad vakaras būtų įsimintinas: patys pageidauja ir mokytojų bei tėvų kalbų, ir raudų", - pasakojo jis.
Vyks į kelionę
Kuo daugiau mokinių švenčia išleistuves, tuo mažesnė finansinė našta gula ant kiekvieno iš jų tėvų pečių - tokią nerašytą taisyklę žino kone kiekvienas abiturientas. Vydūno vidurinės mokyklos dvyliktokai sako, kad šia prasme jiems nepasisekė: kitaip nei daugumoje uostamiesčio mokyklų, kurios išleidžia po šimtą ar daugiau abiturientų, jų mokyklą baigia tik dvi klasės - 37 mokiniai. Todėl, sakė dvyliktokai, galop viena klasė vietoje tradicinio vakarėlio pasirinko 5 dienų kelionę kruiziniu laivu po Baltijos šalis.
Živilė, S. Dacho vidurinės mokyklos dvyliktokė
Išleistuves švęsime "Pajūrio" viešbutyje - čia šventė jau kelios mūsų mokyklos abiturientų laidos. Ryte mokykloje bus oficialioji dalis - atestatų teikimas. Po to sėsime į limuzinus ir važiuosime į viešbutį, kur mūsų lauks muzikantai, renginių vedėjas. Linksminsimės iki ryto, eisime pasitikti patekančios saulės. Labai visi laukiame ir taupome pinigus, nes tai - tikrai nepigu. Kad iš mūsų klasės į išleistuves kas neitų, negirdėjau, tačiau iš kitos klasės keli mokiniai neis: kai kurie dėl sunkios materialinės padėties, kiti išvyksta į užsienį.
Vadim, S. Dacho mokyklos dvyliktokas
Kostiumą išleistuvėms jau turiu - beliko marškinius ir kaklaraištį nusipirkti. Galvoju, iš kur gauti pinigų, nes tėvams ir taip pakanka išlaidų. Praeitą vasarą dirbau, bet tų pinigų seniai nebeliko.
Justė, S. Dacho mokyklos dvyliktokė
Išleistuvėms jau nusipirkau suknelę - ilgą, šilkinę. Mokėjau tik porą šimtų litų, ir manau, galėsiu ją dar kur nors pritaikyti, gal vasarą nešiosiu. Tik batelių kol kas neturiu. Man svarbu, kaip būsiu apsirengusi, nes kai gerai atrodau, gerai ir jaučiuosi. Pinigų reikės ir šukuosenai, ir makiažui. Manau, panelei išleistuvės mažiausiai 1000 litų kainuos.
Sonata, Eglė, Mykolas, Vydūno vidurinės mokyklos 12d klasės mokiniai
Po atestatų teikimo simboliškai užsuksime į kavinę, o vietoje išleistuvių vakaro pasirinkome penkių dienų Baltijos kruizą, į kurį vyksime su auklėtoja. Pasvarstėme, kad tai kainuoja tiek, kiek kiekvienam iš mūsų kainuotų balius, o įspūdžių bus daugiau - juk ir kelionėje galime švęsti. Tiesa, į kruizą vyks tik pusė klasės: dalis mokinių išvažiuoja į užsienį, kiti - dirbs.
Viktorija, Vydūno mokyklos 12m klasės mokinė
Norėtųsi prabangesnių išleistuvių, bet mūsų klasėje tik 17 mokinių, todėl teko užsisakyti pačią pigiausią salę. Ir tai užstatą tėvams teko mokėti iš savo pinigų, nes klasiokai vis dar nesuneša pinigų. Gaila, bet kokie trys išvis tikriausiai neis, nes neturi pinigų, o kai kurie ateis be tėvų, nes priešingu atveju kainuotų dar brangiau. Aš išleistuves švęsiu su tėvais ir su draugu.
"Graži šventė"
"Aukuro" vidurinės mokyklos direktorė Lygija Virkšienė
Visa mūsų mokyklos abiturientų laida kartu švęs išleistuves, tradiciškai - "Pajūryje". Prisimenu, vienais metais abiturientai vietoje išleistuvių vakaro vyko į kelionę, tačiau vėliau su nostalgija kalbėjo, kad geriau būtų pasirinkę šventę kartu su mokytojais ir tėvais. Pakeliauti dar suspės, o išleistuvių vakaro tradicija man - labai graži, nors tikrai tampa vangesnė: vis mažiau į šventę susirenka tėvelių, nes riboja materialiniai resursai. Ir mokytojų kažkodėl kasmet vis mažiau ateina - reikia eiti prašyti, kviesti. Aš pati, nors nebūnu iki šventės galo, bet nueiti į ją jaučiu pareigą.
"Laikas keisti tradicijas"
"Žaliakalnio" gimnazijos direktorius Vitalijus Jakobčiukas
Pas mus išleistuves įprasta švęsti kartu: į vakarą, kurį veda mokytojai, susirenka abiturientai, tėvai, mokytojai. Šįmet dauguma dvyliktokų nusprendė nekeisti tradicijos ir jau užsisakė didžiulę salę, tačiau kelios grupelės švęs atskirai. Manau, išleistuvės, į kurias susirenka, kaip, pavyzdžiui, šįmet pas mus - 7 klasės, greitai išnyks. Nors tai būna aukšto kultūrinio lygio renginiai su įdomia programa, bet manau, švęsti su savo klase - žmonėmis, kuriuos artimai pažįsti, būtų įdomiau ir prasmingiau. Be to, prieš tai būna atestatų teikimo šventė - ir jos užtenka atsisveikinti su visais, padėkoti.