Straipsniai
Atgal
Kaip vyks priėmimas į aukštąsias mokyklas?
2009-05-29

"Žinių radijo" laidoje "Švietimo ir mokslo naujienos" Agnė Skamarakaitė kalbino Švietimo ir mokslo ministerijos viceministrę Neriją Putinaitę.


Gerbiama, Putinaite, kaip šiais metais būsimieji pirmakursiai bus priimami į aukštąsias mokyklas?
Truputį keičiasi tai, kaip bus organizuojamas priėmimas. Tai pirmiausia, gaudami anketą, kurioje reikia užpildyti pasirinkimus, jie pamatys, kad anketoje yra universitetų ir kolegijų galimas sąrašas. Reiškia, kad jau šiais metais nereikės važiuoti atskirai į kolegijas ir duoti ten prašymus, bus galima tai centralizuotai paduoti savo pareiškimą stoti ir taip pat tas priėmimas bus vienoje vietoje: į kolegijas, ir į univesitetus. Žodžiu, sutrumpėja stojančiajam atstumai, fiziniai atstumai. Kitas dalykas, ką dar norėčiau pasakyti, keičiasi tai, kad menams yra taikomas bendras centralizuotas stojamasis egzaminas, norint objektyviai vertinti ir pasverti stojančiųjų menų studijas, gebėjimus. Bus organizuojamos bendros komisijos, jos važiuos po miestus, tai nebūtinai vyks Vilniuje, bet svarbiausias dalykas yra tas, kad nesvarbu į kurią aukštąją mokyklą, pavyzdžiui, ketina stojantysis stoti, pavyzdžiui, į dailės specialybę vyks centralizuoti egzaminai. Jis gali jį laikyti net kitoj aukštojoj mokykloj negu jis stoja. Čia yra viena pagrindinių naujovių, kurių taip pat reikia labai gerai žinot.

Kaip su valstybės finansuojamomis ir nefinansuojamomis vietomis? Kaip jos pasiskirsto ir kas studijuos valstybės finansuojamose, o kas ne?
Valstybės finansuojamos vietos, jos skiriamos šiemet kitu principu, reiškia pagal kokius balus žmogus surenka ir tai lemia baigiamieji egzaminai. Žinoma, tie, kurie laikys valstybinius egzaminus ir juos labai gerai išlaikys, jie turės daug daugiau galimybių įstoti į norimas specialybes negu tie, kurie laikys mokyklinius egzaminus, tačiau tai visiškai nereiškia, kad laikantis mokyklinius egzaminus neturi galimybės įstoti į aukštąją mokyklą. Šiemet yra labai nemažas skaičius valstybės finansuojamų vietų (21 000) ir neabejotinai, kad įstos ir tie, kurie laikė ar vieną valstybinį brandos egzaminą, o kitus mokyklinius, pavyzdžiui, tokia situacija. Ir dar vienas dalykas, ką norėčiau paminėti, tie žmonies, kurie, pavyzdžiui, yra tarptautinių olimpiadų prizininkai arba šalies olimpiadų prizininkai, jie taip pat turės galimybę gauti papildomus balus. Sąrašas, jis jau dabar yra skelbiamas www.mokslas.lt, tų olimpiadų sąrašas, kuriuos gaus papildomus balus. Tai aš siūlyčiau , iš tiesų, stoajntiesiems labai aiškiai pasižiūrėti www.mokslas.lt puslapį ir ten yra rubrika stojantiesiems ir visos tos sąlygos, kaip sudaromas balas, kas jį sudaro, iš kokių dalykų susideda, ar jie gaus papildomų balų ar negaus, nes, pavyzdžiui, dar ir sporto specialybėj dar yra papildomi balai pridedami. Visa tai būtų labai gerai, kad kiekvienas invidualiai pagal savo pasirinkimą pažiūrėtų ir išsiaiškintų. Svarbiausia, kad žmogus, kuris pildo prašymą, turėtų visą informaciją. Aš tą pirmiausiai ir siūlyčiau, pirmiausiai, visą informaciją susirinkti, neskubėti ir jau apsisprendus tuomet pildyti. Dar vienas dalykas, labai svarbus, kad žmonės, iš tikrųjų, na yra nusimatę specialybes, į kurias stoja, kad pažiūrėtų kaip tos programos yra įvertintos, ar jas tarptautiniai ekspertai gerai įvertina ar ne, nes, pavyzdžiui, yra ir kai kuriuose ir labai prestižinėmis laikomose aukštosiose mokyklose yra labai stiprių programų yra silpnesnių programų arba tose aukštosiose, kurios, atrodo, yra vertinamos kaip silpnesnės yra labai stiprių studijų programų.

Na, labai trumpai, paskutinis klausimas. Žianiasklaidoj pasirodė tokia informacija, kad aukštosios mokyklos prieš pat jau stojimą pakeitė reikalaujamus balus, tai reiškia, buvo reikalaujama geografija, atsirado matematika, kaip tai nutinka ir ką dabar daryti abiturientams, kurie jau buvo suplanavę stoti į tas specialybes ir mokėsi kryptingai?
Čia, iš tiesų, keitėsi ne tiek ir daug. Tas rinkinys, keturių dalykų, kurie yra būtini stojant į tam tikras specialybes, jis buvo žinomas jau prieš du metus. Ir pagal tai mokiniai rinkosi, ką labiau mokytis, ką mažiau mokytis. Tas rinkinys buvo aiškus. Tai, kas pasikeitė, pasikeitė tai, kurio pakanka mokyklinio egzamino, o kurio reikia brandos egzamino. Pavyzdžiui, šitie dalykai galėjo keistis, bet tai irgi yra ne taisyklė, o veikiau išimtis. Ir tai, ar jie keitėsi buvo žinoma vasario pabaigoje. Iš tikrųjų, tas pagrindinis sąrašas, kurį patvirtino rektorių konferencija, kolegijų direktorių konferencija, jam buvo pritarus, čia mes, kaip ministerija į šitą dalyką nesikišome, jis jau buvo aiškus vasario pabaigoje ir dėl to švietimo ir mokslo ministras iki kovo 10 d. buvo pratęsęs galimybę pasirinkti brandos egzaminus. Ir, iš tiesų, mes stengiamės suteikti visą informaciją mokyklom, kad tai yra pratęsta, kodėl tai yra pratęsta ir aš tikrai labai apgailestauju, kad jeigu kai kurių abiturientų ta informacija nepasiekė. Tai iš tikrųjų yra labai apmaudus dalykas.

  

Foto
Komentarai