Penktadienį, liepos 3 d. pakartotinės brandos egzaminų sesijos mokykliniu fizikos egzaminu baigiasi 2009 m. brandos egzaminų sesija. „Brandos egzaminų sesija šiais metais praėjo puikiai, be didesnių techninių nesklandumų. Manome, kartu ir pati egzaminų sistema išlaikė šį egzaminą. Abiturientai žino, kad jų pasiekimai buvo vertinami sąžiningai ir skaidriai.
Pats egzaminų procesas yra svarbus ir todėl, kad šiemet startuoja švietimo ir mokslo reforma, ir nuo egzaminų rezultatų priklausys jaunų žmonių galimybės rinktis studijas ir studijuoti gaunant krepšelį nemokamai“, - apžvelgdamas 2009 m. egzaminų sesijos organizacinius darbus liepos 2 d. vykusioje spaudos konferencijoje sakė švietimo ir mokslo ministras Gintaras Steponavičius.
Ministras pažymėjo, kad daugiau kaip pusė abiturientų, gerai išlaikiusių brandos egzaminus, galės studijuoti nemokamai.
Pasak ministro, nekreipiant dėmesio į keletą techninių nesusipratimų ir nesklandumų, kurie tuoj pat lokalizuoti ir išspręsti, egzaminų sesijos organizaciniai darbai ir jų įgyvendinimas praėjo be didelių trikdžių.
2009 metų Brandos egzaminų organizavime ir vykdyme buvo keletas svarbių naujovių. Viena svarbiausių – pirmą kartą brandos egzaminų užduotims taikytos Valstybės ir tarnybos paslapčių įstatymo nuostatos. Su tarnybos paslaptimi leisti dirbti tik leidimus turintiems asmenims.
„Brandos egzaminų sesijos eiga ir policijos atstovų informacija rodo, kad šiais metais netgi informacinėje erdvėje išvengta bandymų manipuliuoti ar sukčiauti egzaminų užduotimis. Nei mes, nei Policijos departamentas nefiksavo nei vieno bandymo skelbti apie egzaminų užduočių pardavimą“, - pažymėjo ministras.
Pasak ministro G. Steponavičiaus, šiais metais ypatingas dėmesys skirtas efektyviam ir kokybiškam darbų vertinimui. Atsižvelgus į praėjusių egzaminų sesijos patirtį ir pateiktas rekomendacijas lietuvių kalbos (gimtosios) valstybinio brandos egzamino teksto rašymo dalies vertinimas vyko savivaldybėse.
„Kartu su savivaldybėmis buvo įsteigta 113 vertinimo centrų, kuriuose dirbo 750 vertintojų ir naujoji sistema pasitvirtino,“ – sakė G. Steponavičius. Tiek vertintojams, tiek jų konsultantams buvo surengti intensyvūs mokymai, tokiu būdu pasiekiant lietuvių kalbos (gimtosios) valstybinio brandos egzamino rašymo dalies kandidatų darbų vertinimo standartizavimo.
Pasak Nacionalinio egzaminų centro direktorės Danutės Šukienės, brandos egzaminų rezultatų laukimas kelia bene daugiausiai nerimo, todėl Nacionalinis egzaminų centras stengiasi, kad jie abiturientus pasiektų laiku ar netgi ankščiau ir kuo tikslesni. Šiais metais lyginant su pernai sutrumpėjo laukimo laikas viena savaite, o istorijos valstybinio egzamino rezultatai paskelbti netgi trimis dienomis anksčiau.
„Šių metų egzaminų sesijos rezultatai išlaikė jau eilę metų esančią statistinę tendenciją. Išlaikiusiųjų skaičius stabilus, kokybinis rodiklis taip pat laikosi panašiame lygmenyje. Kaip vieną didžiausių šuolių galima įvardinti lietuvių (gimtosios) kalbos egzaminą. Šie metai rekordiniai, nes jį išlaikė 93,5 proc. laikiusiųjų,“ – pažymėjo egzaminų centro direktorė D. Šukienė. Ankstesniais metais šis skaičius svyruodavo apie 88-89 proc.
Pasibaigus egzaminų sesijai, ekspertai atlieka egzaminų užduočių kokybinę analizę, jos išvados svarbios rengiant kitų metų egzaminų užduotis.
Švietimo ir mokslo ministerijos Bendrojo ugdymo departamento direktorius Arūnas Plikšnys informavo, kad kitais metais planuojama egzaminų sesiją pradėti vėliau, nuo birželio 7 d., ir sesiją sutrumpinti nuo septynių iki šešių savaičių. Taip pat nuo kitų metų brandos atestatui gauti užteks išlaikyti du brandos egzaminus – privalomą lietuvių kalbos ir dar vieną pasirinktą.
Iš viso abiturientas galės laikyti 6 brandos egzaminus. Kitąmet nebebus organizuojami mokykliniai brandos egzaminai, turintys valstybinių brandos egzaminų atitikmenis. Pakartotinėje sesijoje perlaikyti bus galima tik neišlaikytą lietuvių kalbos mokyklinį ar valstybinį egzaminą.
2009 m. brandos egzaminai skaičiais:
Egzaminus laikė 48445 mokiniai
Populiariausi egzaminai:
Lietuvių kalba (gimtoji) daugiau nei 44600 kandidatų
Matematika beveik 35 tūkst.,
Istorija daugiau nei 29 600,
Anglų kalbos daugiau nei 25 tūkst. kandidatų.
Per 2009 m. brandos egzaminus šimtukus gavo:
Po vieną šimtuką gavo 859 kandidatai
Po 2 šimtukus gavo 102 kandidatai
Po 3 – 20 kandidatų
Po 4 – 3 kandidatai.
Du ir daugiau šimtukus surinko mokiniai iš visos Lietuvos. Neskaitant penkių didžiųjų miestų tai: Jonava, Šilutė, Alytus, Biržai, Telšiai, Mažeikiai, Marijampolė, Ukmergė, Varėna, Šilutė, Kėdainiai, Raseiniai, Radviliškis, Plungė, Skuodas, Visaginas.