Jau prieš gerą dešimtmetį tuometinis Kauno medicinos universiteto stomatologijos fakultetas pavadintas odontologijos fakultetu. Dabar tai yra Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Medicinos akademijos odontologijos fakultetas. Šią populiarią specialybę kasmet renkasi nemaža dalis abiturientų. Tai perspektyvi ir visada reikalinga specialybė.
Odontologai be darbo nebūna. Daugelis atidaro savo privačius kabinetus. Tai prestižinė specialybė. Gydytojas odontologas atsakingas už visą paciento burnos sveikatą, kuriai sutrikus kenčia ir kiti organai. Odontologijos studijų programa turi keletą svarbių tikslų: pirmiausia paruošti šiuolaikinius reikalavimus atitinkantį gydytoją odontologą, suformuoti jo atsakingą požiūrį į paciento sveikatą, supratimą apie burnos sveikatos svarbą ir teisingą, mokslu pagrįstą požiūrį, kai reikia spręsti klinikines situacijas.
Būsimieji odontologai gali dirbti įvairiomis kryptimis: kas nori, renkasi bendrosios praktikos odontologo kelią, kam patinka, gali dirbti periodontologijos ar endodontologijos srityje. Periodontitas yra amžiaus liga, kai neteisingai valome dantis, jų neprižiūrime, todėl anksčiau ar vėliau reikia kreiptis į šios srities specialistą. Dantenų kraujavimas, paraudimas, nusmukimas, dantų šaknų apsinuoginimas, tarpų tarp dantų atsiradimas, dantų jautrumas valgant šaltą ir karštą maistą, nemalonus burnos kvapas rodo, jog greičiausiai sergame periodontitu. Jeigu į specialistą nesikreipiame, galime tiesiog netekti danties. O dantų netenkame dažnai netgi jauname amžiuje, nors dabar savo paslaugas siūlo daugelis odontologijos klinikų, kurios pasiruošusios padėti ir turi tikrai gerai paruoštus specialistus.
Ne visada sugebame tinkamai prižiūrėti dantis, todėl tenka kreiptis ir į endodontologą, kai reikia pašalinti karieso pažeistus audinius, surasti kanalus, juos išvalyti, plombuoti, atstatyti dantų vainiką. Kuo anksčiau kreipiamės, tuo mažiau sveikatos ir lėšų reikia.
Šiuo metu atsirado tarsi nauja odontologų veiklos sritis – tai yra kosmetinė odontologija. Visame pasaulyje žinomi keli kosmetinės odontologiojos gydymo būdai, Tai estetinis plombavimas, estetinis protezavimas, estetinis implantavimas, dantų gydymas lazeriu, dantų balinimas bei ortodontinis gydymas. Atliekant estetinį plombavimą, tiesiog burnoje restauruojami joje pažeisti audiniai. Prieš atliekant estetinį plombavimą atliekama dantų balinimo procedūra. Balinimas reikalingas tam, kad būtų pašviesinta natūrali dantų spalva ir pasirinktos šviesesnės plombavimo medžiagų spalvos.
Estetinių plombų sistemos turi daugybę atspalvių, plombos būna skirtingo skaidrumo. Tokia plomba dedama, atkartojant danties sluoksnius, tad rezultatas būna labai estetiškas. Estetinis plombavimas siūlomas tuomet, kai žmogus nepatenkintas dantų vaizdu, pasenusiomis, spalvos nebeturinčiomis plombomis, negražia dantų forma ir t.t. Po šios procedūros, tiesa, reikia ypatingos burnos higienos, nes vėl gali prasidėti tie patys dantis gadinantys procesai. Be to, plombos estetika laikui bėgant keičiasi dėl nepakankamo jos tvirtumo, todėl gali reikėti estetinio protezavimo, kurį siūlo odontologijos specialistai.
Dantų balinimas – viena iš kosmetinės odontologijos procedūrų, kuri yra labai populiari. Tik specialioje odontologiojos klinikoje ir tik padedant profesionaliam specialistui galima išties vėl turėti akinamai baltą šypseną, kurią patys ir praradome dėl dantų nepriežiūros. Vandenilio peroksidas dantų balinimui panaudotas prieš daugiau nei šimtą metų. Šiandien kiekvienas pacientas turėtų pirmiausiai pasiklausti gydytojo odontologo, ar jam galima balinti dantis karbamido peroksidu (silpnesne vandenilio peroksido forma) ar geriau taikyti kitus būdus kavos ar cigarečių nualintų dantų baltumui sugrąžinti. Kiekvienas specialistas patars, jog vandenilio peroksidu dantų balinti negalima, jeigu dantų emalis nusidėvėjęs, jei yra dantenų uždegimas, tas pats periodontitas. Taip pat reikia žinoti, jog nei dantų vainikėliai, nei plombos nebąla. Po plombavimo gali juos tekti keisti ar kitaip koreguoti.
Dantų būklė atspindi mūsų sveikatą. Gydytojai odontologai, pas kuriuos kreipiasi dantis balinti norintys pacientai, turi atsakymus, kodėl dantys pakeitė spalvą. Ir tai gali būti dėl kai kurių prasidėjusių ligų. Jie yra tarsi ir pirmieji, kurie įspėja, jog organizme kažkas negerai. Jei dantys balti lyg pienas, specialistų treigimu, gali būti sutrikusi skydliaukės veikla, jei tamsiai geltoni su rudu atspalviu kramtomajame paviršiuje – gali būti antinksčių veiklos sutrikimas, kai į organizmą patenka per daug fluoro, dantys gali būti geltonai rudos spalvos, o melsvas dantų atspalvis atsiranda, kai ilgai naudojami geležies preparatai.
Komentuoti gali tik registruoti Studijos.lt vartotojai