Straipsniai
Atgal
Namų darbai IT studentams: ką daryti, kad darbo ieškoti nereikėtų?
2018-05-21

 Pavasaris studentams užbaigia dar vieną etapą. Vieniems – tiesiog studijų pusmetį, po kurio seka keli laisvi vasaros mėnesiai, kitiems – studijų pabaigą vainikuoja aukštojo mokslo diplomas. Šie netrukus papildys darbo ieškančių žmonių gretas. Tačiau jaunam specialistui įsitvirtinimas darbo rinkoje dažnai tampa iššūkiu. Vien tik diplomas sėkmės negarantuoja: darbdaviai reikalauja praktinės patirties.


 Justas Ragauskas IT studijas pabaigė prieš 4 metus. Dirbti jis pradėjo dar besimokydamas. Iš pradžių – jaunesniuoju programuotoju, o dabar Justas – IT bendrovės „Tieto Lietuva” programuotojas ir grupės vadovas. Įsidarbinimo procesas ir karjera jaunuoliui klostėsi lengvai, tačiau Justas pabrėžia – dar studijų metais buvo atlikti namų darbai, lėmę nesunkų įsitvirtinimą darbo rinkoje.

 

„Būdamas trečiakursis aš žinojau, kad noriu išmokti kažką naujo, kažką kito, negu kad gaunu universitete, todėl ieškojau praktikos vietos, kur galėčiau gauti žinių. Tuo metu didelio pasirinkimo nebuvo, sakyčiau tai, ką darė „Tieto Lietuva“, buvo viena pirmųjų tokio pobūdžio programų Lietuvoje, todėl nedvejodamas kandidatavau”, – apie karjeros pradžią pasakoja Justas.

 

Tuomet tebestudijuojančiam jaunuoliui pasisekė – jis sėkmingai praėjo atranką ir tapo pirmosios „Tieto Lietuva“ organizuotos studentų praktikos programos „Mėnuo su IT“ dalyvis. Jaunuolio lūkesčiai programai buvo išpildyti su kaupu, nors ir skyrėsi nuo pradinio įsivaizdavimo. „Kai buvome studentai, manėme, kad sunkiausia yra dirbti su technologijomis, kitaip tariant – kurti produktą. Tačiau paaiškėjo, kad daug sunkiau buvo suprasti kaip produktyviai dirbti komandoje, kaip tinkamai pasiskirstyti darbais, kaip valdyti laiką ir resursus. O šių dalykų universitete neišmoksi, reikia prie jų prisiliesti“, – savo patyrimais dalinasi buvęs programos dalyvis.

 

Programai pasibaigus, Justas gavo pasiūlymą pasilikti dirbti jaunesniuoju programuotoju. Tuomet jis buvo ketvirtakursis, o šiandien skaičiuoja penktus metus IT bendrovėje ir pats prisideda prie „Mėnuo su IT“ programos organizavimo. „Jaučiu pareigą prisidėti prie jaunų žmonių karjeros pradžios taip, kaip „Tieto Lietuva“ komanda prisidėjo prie mano pirmų žingsnių darbo rinkoje. Taip pat džiaugiuosi galėdamas matyti kaip programa vystosi ir keičiasi, technologijos juda į priekį, o kartu ir „Mėnuo su IT“ užduotys. Jei ankščiau studentai kūrė web aplikacijas, tai šiandien studentų užduotys įgauna fizinį pavidalą – dronai, aplinkos jutikliai, šiemet – elektriniai paspirtukai: tai dar labiau įtraukia. Darbai tampa daug realesni, įgauna fizinį pavidalą, ir dar labiau motyvuoja“, – pasakoja Justas.

 

„Mėnuo su IT“ – jau 7 metus IT bendrovės „Tieto Lietuva“ organizuojama studentų praktikos programa. „Visų pirma –prisidedame prie jaunųjų IT specialistų auginimo. Dažnai studentai neįsivaizduoja kaip vyksta darbas tikruose projektuose, kaip organizuojamos veiklos komandose, o mes galime tai parodyti suteikdami studentams galimybę visą mėnesį darbuotis įmonės viduje, tikrame projekte. Kitas aspektas – tokiu būdu atrandame talentus. Jie nebūtinai turi būti baigę studijas, kad galėtų pradėti dirbti IT bendrovėje. Svarbiausia – dalyvių noras dirbti, mokytis, tobulėti.“ – pasakojo viena iš programos organizatorių Miglė Petkevičiūtė.

 

Studentų motyvaciją IT bendrovė įvertina: esant galimybei, geriausiai pasirodžiusiems jauniems specialistams siūloma pasilikti. „Po pirmosios „Mėnuo su IT“ programos iš 8 dalyvių dirbti liko 7. Pernai pakvietėme keturis dalyvius iš dešimties.

 

Patirties svarbą ieškant net ir pirmojo darbo pabrėžia ir personalo konsultacijų bendrovės „Alliance for Recruitment“ partneris Andrius Francas. „Jeigu į atranką ateina žmogus, kuris per 4 studijų metus yra negavęs jokių praktinių patirčių, įprastai su juo nėra apie ką kalbėtis. Juk yra vasaros atostogos ir tą laiką reikia išnaudoti ne poilsiui, bet pasiruošimui įsilieti į darbo rinką. Tai gali būti net ir nekvalifikuotas darbas arba savanoriška praktika – svarbu, kad žmogus buvo aktyvus“, – teigia jis.

 

Kalbėdamas apie jaunuosius IT specialistus, A. Francas buvo kategoriškas: „Jeigu IT studijas baigęs žmogus neturi jokios praktikos, aš manau, kad su juo kažkas negerai. Kodėl? Todėl, kad dažniausiai į IT specialybę ateina žmonės, kuriems tai patinka ir jie jau kažką nuveikę IT srityje. Juk šiais laikais visi turi kompiuterius, todėl galima pradėti domėtis programavimu dar mokykloje, o studijų metais tęsti bandymus per praktiką“.

Anot personalo atrankų konsultanto, šiais laikais įprasta, kad ką tik studijas baigęs jaunuolis jau turi keletą metų darbo patirties, ir tai yra sveikintinas dalykas. „Pavyzdžiui IT specialistai universitete išmoksta ne viską, ko reikia darbui organizacijoje – trūksta bendrųjų gebėjimų. Todėl net trumpai prisidėjęs prie kokio nors projekto įgyvendinimo, jaunuolis mokosi darbo komandoje, projektų valdymo, terminų laikymosi, jis pamato kaip veikia organizacija, pabūna su dirbančiais žmonėmis“ – privalumus vardija A. Francas.

 

Anot jo, jauno specialisto įdarbinimas ar priėmimas į praktiką atneša abipusę naudą. Organizacijai tai puikus šansas pastebėti motyvuotus žmones, į kuriuos verta investuoti laiką, žinias ir siekti „užsiauginti“ juos iki profesionalų. Tuo tarpu jaunuoliui bet kokia patirtis yra galimybė atrasti ir realizuoti save profesinėje veikloje.

A. Francas, paklaustas, ką daryti studentams, kad darbo paieška netaptų iššūkiu, teigia: „Svarbiausia – aktyvumas, iniciatyvumas, veiklumas. Tam būtina išnaudoti visą studijų laikotarpį. Jeigu tai bus daroma, problemų ieškant pirmojo darbo nekils“.

Šiais metais įmonės „Tieto Lietuva“ organizuojama IT talentų programa „Mėnuo su IT“ vyks nuo liepos 30 iki rugpjūčio 24 dienos, atrankoje dalyvauti studentai kviečiami iki gegužės 27 dienos. Daugiau informacijos: https://www.tieto.lt/pagrindines-temos/menuo-su-it.

Komentarai