Straipsniai
Atgal
Vilniaus ir Kauno apskrities mokyklose prasideda sveikos gyvensenos pamokos
2009-10-13

2009-20010 mokslo metais Vilniaus ir Kauno apskrities mokyklose bus vykdomas projektas „Sveikos mitybos ir fizinio aktyvumo ugdymas mokyklose“, praėjusiais mokslo metais sulaukęs didelio populiarumo tarp Panevėžio apskrities moksleivių ir mokytojų. Projekto iniciatoriai sieks sveikos gyvensenos kultūra sudominti mokytojus, mokinius bei jų tėvelius.


Mitybos ir fizinio parengimo specialistų parengtame metodinių rekomendacijų leidinyje pedagogams „Sveikos mitybos ir fizinio aktyvumo ugdymas mokyklose“ paprastai ir suprantamai pristatomi pagrindiniai sveikos gyvensenos ugdymo principai. Vilniaus ir Kauno įvairių disciplinų mokytojams bus surengta 10 seminarų, kuriuose sukaupta patirtimi dalinsis Panevėžio krašto mokytojai.

Lapkričio 8-ąją pedagogai bus kviečiami paminėti Europos sveikos mitybos dieną, derinant pamėgtus kiemo žaidimus su įvairiomis sporto šakomis ir žinių viktorinomis rengti konkursus, sveikuolių varžytuves bei estafetes. Mokyklose bus platinamos žaismingos ir vaikams lengvai suprantamos atmintinės apie sveikos mitybos ir fizinio aktyvumo naudą.

Šio projekto įgyvendinimui Sveikatos apsaugos bei Švietimo ir mokslo ministerija kartu su 6 maisto pramonės kompanijomis pasirašė deklaraciją, kurioje įsipareigoja ugdyti supratimą apie sveiką mitybą ir fizinį aktyvumą. Visos verslo įmonės - projekto partnerės, reikšdamos susirūpinimą prastėjančia vaikų sveikata, siekia plėtoti švietimo veiklą ir aktyviai prisidėti prie sveikos gyvensenos kultūros formavimo, suteikdamos informacijos apie vertingus tyrimus, dalindamosi tarptautine patirtimi.

„Praėjusių metų projekto patirtis parodė, jog dalyvavimas projekte vaikams buvo ne tik įdomus, bet ir naudingas. Visų partnerių pastangomis turime siekti, kad projektas būtų plečiamas ne tik į kitus Lietuvos regionus, bet ir tobulinamos ugdymo priemonės. Pasinaudoję tarptautine įvairių projekte dalyvaujančių kompanijų patirtimi, stengsimės sveikos gyvensenos „virusu“ užkrėsti ir mokinų tėvelius“, - teigė švietimo ir mokslo viceministras Vaidas Bacys.

„Verslo bendruomenės parama ir jų geranoriškas supratimas apie tai, kaip vystosi sveikas vaikas, sudarys galimybes formuotis sveikai visuomenei. Sveikas visuomenės narys gali pasiūlyti kūrybingas verslo idėjas ir sėkmingai jas įgyvendinti. Dėl to verslui nereikės ieškoti kūrybingų darbuotojų kitose šalyse, kadangi jie bus išugdyti mūsų šalyje“, - įsitikinęs Sveikatos apsaugos ministerijos viceministras Artūras Skikas.

Vienos iš šio projekto iniciatorių AB „Kraft Foods Lietuva“ vadovaujantysis direktorius Baltijos šalims Gintaras Rimšelis akcentuoja, jog sunkmečiu labai išryškėja, kurių įmonių socialinė atsakomybė buvo tik deklaruojama, o kurios išties dirba pagal šį principą. „Mūsų kompanija tęsia švietėjišką veiklą skatinant aktyvų gyvenimo būdą ir sveiką mitybą, toliau laikydamasi savo principo „duoti meškerę, o ne žuvį“.

Šių metų pavasarį Valstybinis aplinkos sveikatos centras atliko 6-7 klasių mokinių sveikos mitybos ir fizinio aktyvumo įgūdžių anketinį tyrimą Panevėžio apskrities mokyklose. Apklausus 704 šeštų – septintų klasių mokinius paaiškėjo, kad apie pusę (41,9%) moksleivių kasdien nevalgo pusryčių, beveik tiek pat (47,4%) numoja ranka į rytinę mankštą ir (42,6%) laisvalaikiu neišsiverčia be televizoriaus. Didžiausią įtaką formuojant mokinių nuomonę apie sveiką gyvenseną turi tėvai (75,9%).

„Apie netinkamus vaikų maitinimosi ir judėjimo įpročius girdime nuolat. Apklausa atskleidė, jog daugeliui mokinių vis dar trūksta žinių. Tačiau vien mokyklos pastangų nepakanka. Akivaizdu, jog būtina tęsti ir stiprinti mokinių, mokytojų ir tėvų mokymą apie sveiką mitybą ir fizinį aktyvumą“, - tyrimo rezultatus pristatė Erikas Mačiūnas, Valstybinio aplinkos sveikatos centro direktorius.

2008 metais iniciatyvos atkreipti mokinių dėmesį į savo gyvenimo būdą ir jį keisti ėmėsi Sveikatos apsaugos, Švietimo ir mokslo ministerijos bei Respublikinis mitybos centras kartu su maisto pramonės bendrove „Kraft Foods Lietuva“. Praėjusiais metais, įgyvendinant bandomąjį projektą Panevėžio apskrityje, dalyvavo daugiau nei trečdalis visų bendrojo lavinimo mokyklų.

Projekto rėmėjai ir partneriai: Sveikatos apsaugos ministerija, Švietimo ir mokslo ministerija, kompanijos „Kraft Foods Lietuva“, KG GROUP, „Nestle Baltics“, „Coca Cola HBC Lietuva“, „Suslavičius – Felix“, „Vilniaus margarino gamykla“ bei „Euro RSCG PR“. Projekto vykdytojas - labdaros ir paramos fondas „Maisto bankas“.

Foto
Komentarai