Straipsniai
Atgal
„Istorikų dienos‘15“ – Etnografinių regionų metus beminint
2015-05-07

Gegužės 12–14 d. Lietuvos edukologijos universiteto (LEU) Istorijos fakulteto studentų atstovybė (IF SA) organizuoja tradicinį renginį „Istorikų dienos“. Šiais metais šventėje bus minimi Etnografiniai regionų metai. Tris dienas truksiančiu renginiu IF SA siekia sudominti ne tik fakulteto ar viso universiteto bendruomenę, bet ir bendradarbiauti pasiryžusį jaunimą.


Šiemet renginys bus itin jaunatviškas. IF SA stengsis į Etnografinių regionų metus pažvelgti per jaunajai kartai būdingą prizmę. Norėdama įtraukti moksleivius į „Istorikų dienas“ ir taip paskatinti jų tautiškumą, IF SA paskelbė trumpametražio filmuko ir esė konkursą. Gegužės 12-ąją, šventės atidarymo metu, moksleiviams, dalyvavusiems konkurse, bus suteikta galimybė pristatyti savo darbus. Šventės atidarymo metu taip pat išgirsime šiuolaikiškai atliekamą tautinę muziką. Jaunieji dzūkų, žemaičių ir aukštaičių duetai pasistengs sutartines, puikiai visiems žinomas tarmiškas dainas pateikti kuo subtiliau ir šiuolaikiškiau.

Pirmąją renginio dieną jaunimas turės galimybę pasiklausyti žymios laidų vedėjos, folkloro dainininkės, etnomuzikologės ir humanitarinių mokslų daktarės Loretos Sungailienės viešos paskaitos „Lietuvių dainuojamasis folkloras regionuose: žanriniai ir stilistiniai ypatumai“. Paskaitos metu studentai galės įsitikinti regionų skirtingumu muzikos aspektu, kartu padainuoti ir pateikti klausimų žinomai moteriai. Vakare LEU IF SA kviečia į A5 auditoriją (T. Ševčenkos g. 31), kur skirtingų etnografinių regionų atstovai rungsis dėl geriausiųjų vardo „Regionų varžytuvėse“. Komandos gali būti sudarytos iš bet kokių fakultetų studentų ir dėstytojų. Svarbiausia, kad komandoje būtų penki nariai, kilę iš to paties regiono (būtina išankstinė komandų registracija el. paš[email protected]).

Antrąją renginio dieną organizatoriai ragins dalyvauti ekskursijoje į Lietuvos liaudies buities muziejų, esantį Rumšiškėse (reikalinga išankstinė registracija el. paštu [email protected]). Gegužės 13 d. popietę LEU IF SA kvies į konferenciją „Etninė kultūra mumyse ar šalia mūsų?“. Į šį klausimą padės atsakyti konferencijos pranešėjos: dailėtyrininkė dr. Jolanta Zabulytė (tema „Saulės motyvai Žemaitijos ir Aukštaitijos geležinių viršūnių ornamentikoje“), Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos Regionų kultūros skyriaus vedėja Irena Seliukaitė, kuri pristatys etnografinių regionų svarbą jaunam žmogui, ir Lietuvių kalbos instituto Vardyno skyriaus vyresnioji mokslo darbuotoja dr. Alma Ragauskaitė (tema „Lietuvos etnokultūriniai regionai gyventojų savimonėje“). Vėliau Istorijos fakulteto studentai tradiciškai pasidalys patirtimi, įgyta studentų mainų programų metu Europos universitetuose, archeologinėse ir etnografinėse praktikose, kurios įamžintos IF leidinyje „Mūsų vasaros“ (šeštasis leidimas). Vakare studentai ir dėstytojai po atviru dangumi tarmiškai skaitys ištraukas iš lietuvių liaudies kūrybos, vaišinsis arbata, klausysis hitais tapusių tarmiškų dainų.

Gegužės 14-ąją organizatoriai pakvies į nacionalinę mokslinę konferenciją „Seimo vaidmuo Lietuvos istorijoje: tauta–valstybė–mokykla“. Konferencijos metu pasisakys Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininkės pavaduotoja Irena Degutienė, Lietuvos Respublikos Kovo 11-osios Akto signataras Česlovas Juršėnas, prof. Aivas Ragauskas, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarijos atstovė Angonita Rupšytė ir kt. Vakare LEU IF SA nariai visus kvies į LEU II rūmuose esančią dėstytojų svetainę, kur vyks „Istorikų dienų‘15“ dalyvių apdovanojimai.

Komentarai