Virškinamojo trakto navikai sudaro penktadalį visų naujų vėžio atvejų tiek Lietuvoje, tiek ir visame pasaulyje. Apie naujoves gydant šį vėžį bus diskutuojama ketvirtą kartą įvyksiančioje tarptautinėje virškinamojo trakto vėžio konferencijoje „MAYO klinikos dienos Vilniuje“.
Mayo klinikos moksliniai-pedagoginiai renginiai Lietuvoje
Nacionalinio vėžio instituto Onkochirurgijos centro vadovo prof. Narimanto Evaldo Samalavičiaus iniciatyva yra tapę tradicija. Gegužės 15 d. organizuojama konferencija – jau ketvirtoji nuo 2007 metų. Šiemet, be amerikiečių, į renginį atvyksta svečių iš Japonijos, Korėjos, Brazilijos ir Jungtinės Karalystės. Simboliška, kad jau beveik 10 metų tęsiasi vaisingas bendradarbiavimas tarp šios vienos iš garsiausių pasaulio klinikų ir Nacionalinio vėžio instituto. Juk Nacionalinio vėžio instituto principai tie patys: mokslo, mokymo ir gydymo vienovė bei geriausias individualizuotas gydymas kiekvienam onkologiniam pacientui.
„Iš tiesų, virškinimo sistemos navikai – stemplės, skrandžio, žarnyno, kepenų, tulžies pūslės ir kasos – Lietuvoje sudaro 20 proc. visų naujų piktybinių navikų atvejų per metus, – sako Nacionalinio vėžio instituto vyriausioji mokslo darbuotoja dr. Giedrė Smailytė. – Tai didelė navikų grupė, kurių kiekvienas turi labai skirtingas charakteristikas – skirtingi jų rizikos veiksniai, ligos eiga, ankstyvos diagnostikos ir gydymo galimybės.“
Pasak dr. G. Smailytės, sergamumas storosios žarnos vėžiu didesnis ekonomiškai labiau išsivysčiusiose šalyse, taip pat ir toje pačioje šalyje tarp aukštesnio socialinio sluoksnio žmonių. „Sergamumas storosios žarnos vėžiu nuosekliai didėja ir Lietuvoje, ir kitose Europos šalyse. O skrandžio vėžio atvejais reiškiasi priešingos tendencijos – sergamumas mažėja ir yra mažesnis palankesnėje ekonominėje situacijoje esančių žmonių grupėse. Skirtingos yra iš šių navikų gydymo galimybės.
„Šių metų renginys skirtas viso virškinamojo trakto onkologinėms ligoms ir jų gydymui, – sako prof. N. E. Samalavičius. – Konferencijos kviestinių lektorių branduolį kaip visada sudaro Mayo klinikos profesoriai ar joje metus dirbę stažuotojai iš įvairių pasaulio šalių, bei kai kurių medicinos sričių lyderiai iš viso pasaulio.“
Šiandien Mayo klinika Ročesteryje (JAV) laikoma gydymo, mokslo ir mokymo įstaigos etalonu ne tik JAV, bet ir visame pasaulyje. Tai pirmoji ir šiuo metu didžiausia klinika, kurioje nuo pat jos įsikūrimo klinikinis praktinis darbas buvo derinamas su moksliniais tyrimais bei medicinos mokymu. „Ką tai duoda mūsų šalies medikams? Tai unikali galimybė neišvažiavus iš Lietuvos susipažinti su pačiomis „karščiausiomis“ medicinos naujovėmis, kartu prisimenant esamus principus ir gydymo standartus – sako prof. N. E. Samalavičius. – Tai renginys, tinkantis tiek patyrusiems specialistams, tiek gydytojams rezidentams ar net paskutinių kursų medicinos specialybės studentams.“
Apie Mayo kliniką
Mayo klinika įsikūrusi Ročesteryje, Minesotos valstijoje, turi savo filialus Džeksonvilyje (Florida) ir Fenikse (Arizona). Mayo klinikoje Ročesteryje dirba apie 32 000 mokslininkų ir gydytojų bei kitų specialistų, Arizonoje ir Fenikse – po 5000 darbuotojų.
Mayo klinikos struktūroje šiandien – daugiau nei 70 ligoninių ir klinikų Minesotoje, Aijovoje, Viskonsine ir Džordžijoje, medicinos studijos vyksta medicinos koledžuose, medicinos bei sveikatos mokslų universitetuose. Kasmet Mayo klinika priima daugiau nei milijoną pacientų iš visų 50 JAV valstijų ir iš 150 pasaulio šalių.