Straipsniai
Atgal
Tarptautinių mainų stipendijos Lietuvos studentams nekis
2009-07-22

Lietuvos studentams studijuoti ir stažuotis užsienio universitetuose stipendijų dydžiai artimiausiu metu nekis. Liepos 8 dieną vykusiame Europos Sąjungos (ES) Aukštojo mokslo programų koordinavimo Lietuvoje ekspertų komisijos posėdyje Lietuvos studentų sąjunga (LSS) nepritarė siūlymams sumažinti Lietuvos studentams mainų programos teikiamas pragyvenimui ir mokslui skirtas stipendijas.


Ekspertų komisijos posėdyje, kuriame dalyvavo LSS viceprezidentė tarptautiniams reikalams Karina Ufert, buvo apžvelgtas ERASMUS studentų tarptautinių mainų programos aktyvumas ir finansavimas. Posėdyje buvo atkreiptas dėmesys į siūlymus mažinti minimalią ERASMUS studijų stipendiją 50-čia eurų ir tos pačios mainų programos praktikos stipendiją – 100-tu eurų. Toks siūlymas buvo siejamas su galimybe didesniam studentų skaičiui suteikti galimybę išvykti pagal tarptautinių mainų programą.

Komisijos posėdžio metu LSS viceprezidentė Karina Ufert išreiškė abejonę, ar sunkmečio metu Lietuvos studentas būtų linkęs pasinaudoti programa ir bandyti išgyventi už 300 eurų per mėnesį svetimoje šalyje. K. Ufert pritarė tam, jog šios tarptautinių mainų programos stipendijų dydis turėtų nepakisti ir likti toks, koks yra: „ERASMUS yra viena geriausių tarptautinių mainų galimybių Lietuvos studentams lavinti socialinius, kalbos įgūdžius, susipažinti su užsienio universitetų studijų sistema, kitaip pateikiamais, dėstomais dalykais, metodais kitoje valstybėje. Tokiu būdu gerinamos ne tik Lietuvos studentų žinios, tačiau tai puiki paskata ir galimybė, atsižvelgiant į grįžusių studentų siūlymus ir įgautą patirtį, Lietuvos aukštosioms mokykloms gerinti studijas ir jų kokybę“.

Šiuo metu tarptautinės mainų programos mokslui ir pragyvenimui minimali studijų stipendija svyruoja nuo 350 iki 900 eurų. Tarptautinių mainų studentams praktikos programos stipendijų dydis svyruoja nuo 600 iki 900 eurų.

Minimalus ir maksimalus studijų ir praktikos stipendijos dydis priklauso nuo šalies ekonominio lygio kategorijos. Mainų programoje studijų stipendiją studijuojantysis gauna už gerus mokslo rezultatus ir pragyvenimą svetimoje šalyje, o tarptautinių mainų praktikos studentas gauna stipendiją pragyvenimui.

Pavyzdžiui, į vienas populiariausių tarp studentų Rytų, Vidurio Europos kategorijos grupės šalis (Bulgarija, Čekija, Estija, Latvija, Lenkija, Rumunija, Slovakija, Slovėnija, Turkija, Vengrija) neatsižvelgiant į tai, kad šių šalių ekonominė situacija yra sudėtingesnė, siunčiamo studento minimalus studijų stipendijos dydis šiuo metu yra nuo 350 iki 600 eurų. Sumažinus šias stipendijas, anot Karinos Ufert, sunkmečio metu studentai gali netekti galimybės įgauti praktikos arba studijuoti šiose šalyse.

Plačiau apie tarptautinių mainų programą Erasmus

Tarptautinių studentų mainų programoje ERASMUS turi galimybę dalyvauti pačių įvairiausių studijų ir mokslo sričių atstovai . Dalinėms studijoms arba mokslinėms stažuotėms konkursai skelbiami kartą per metus, dažniausiai kalendorinių metų pradžioje arba pabaigoje, atsižvelgiant į sutartyse ir mainų programose numatytus paraiškų pateikimo terminus.

Palyginus su 2006-2007 metais tiek atvykstančių, tiek išvykstančių studentų pagal ERASMUS programą skaičius išaugo 15 procentų. ERASMUS programos finansavimas Europos Komisijos (EK) lėšomis 2009 metais siekė 5 610 000 eurų, o iš nacionalinio biudžeto iki 3 261 500 eurų. Lyginant 2006-2007 metus su 2008 metais, galima pastebėti, jog EK biudžeto parama sumažėjo, nacionalinio – pakilo. Mat EK biudžetas programos finansavimui siekė tik 5 015 000 eurų, o nacionalinio biudžetas pakilo iki 4 087 095 eurų.

Konkursuose gali dalyvauti Lietuvos mokslo ir studijų institucijų dieninės formos pagrindinių studijų studentai (ne žemesnio kaip II kurso), magistrantai, doktorantai, dėstytojai, mokslininkai. Tarptautinių mainų ERASMUS skiriamų stipendijų tipai: pagrindinėms, magistratūros ir doktorantūros studijoms; stažuotėms mokslo ir studijų institucijų dėstytojams, mokslininkams; vasaros kalbos ir kultūros kursams. 2008 m. Švietimo mainų paramos fondas paskelbė 19 konkursų Lietuvos Respublikos piliečių studijoms ir mokslinėms stažuotėms finansuoti į šias šalis: Danija, Baltarusija, Japonija (Japonistikos studijos ir bakalauro bei podiplominės studijos), Austrija, Belgija, Graikija, Ispanija, Italija, Liuksemburgas, Nyderlandų Karalystė, Kipras, Malta, Portugalija, Vokietija, Airija, Danija, Islandija, Jungtinė Karalystė, Prancūzija, Lichtenšteinas, Norvegija, Suomija, Švedija, Bulgarija, Čekija, Estija, Latvija, Lenkija, Rumunija, Slovakija, Slovėnija, Turkija, Vengrija

Foto
Komentarai