Straipsniai
Atgal
G. Steponavičius žlugdo jaunimo ateitį
2009-08-10

Švietimo ir mokslo ministro Gintaro Steponavičiaus gegužės 14 d. įsakymu pakeista stojimo į aukštąsias mokyklas tvarka talžo jaunųjų talentų viltis ir lūkesčius. Geriausiai stojamuosius egzaminus Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje (LMTA) išlaikę abiturientai liko už borto, nes ŠMM nutarė, kad scenoje vaidinti ir groti privalo “diplomas”, o ne talentas.


G. Steponavičiaus įsakymas kiek pavėluotai pakoregavo aukštųjų mokyklų 2009 m. priėmimo taisykles, kurios buvo suderintos 2007 m. tuometės ministrės Romos Žakaitienės. Dabartinis ministras suvienodino stojimo sąlygas į visas aukštąsias mokyklas - atsirado privalomas lietuvių kalbos egzaminas, tačiau niekas neatkreipė dėmesio, kad stojantiesiems jau buvo per vėlu gerinti savo rezultatus. Ypač nukentėjo stojantieji į vaidybos studijų programą (Lietuvos rusų dramos teatre - toliau LRDT), kuri vykdoma vidutiniškai kartą per šešerius metus.

Laukė 4 metus

Dvidešimtmetė Marija Filatova, 22-ejų Olga Peseckaja, 21-erių Sergejus Kosiuga ir 23-ejų Michailas Basovas baigę mokyklą laukė, kada bus renkama aktorių grupė būtent LRDT. “Manėme, kad tai yra dovana rusakalbiams, - “Respublikai” teigė S.Kosiuga. - Paskutinį kartą tokia grupė buvo rinkta 2000 m. Greičiausiai tai yra mūsų paskutinis šansas”.

Puikiai įvertinti per stojamąjį egzaminą kandidatai jau buvo spėję patikėti, kad įstojo. Tuo tikėjo ir režisūros bei vaidybos vertinimo komisijos nariai, ypač režisierius Jonas Vaitkus. Būtent jis rinko sau naują aktorių trupę. Tačiau minėti kandidatai liko už nemokamų studijų ribos, nes eilėje turėjo užleisti vietą mažiau talentingiems, bet geresnius brandos atestato rezultatus turintiems abiturientams.

“Trečiajame stojamųjų egzaminų ture surinkau 65 balus, o per pašnekesį buvau įvertinta 10, - situaciją aiškino O.Peseckaja. - Mano brandos atestato rodikliai buvo žemesni negu kitų. Šios programos baigusi mokyklą laukiau 4 metus, tačiau po ŠMM įsakymo negalėjau perlaikyti egzaminų - tai buvo fiziškai neįmanoma. Būčiau išlaikiusi valstybinį lietuvių kalbos egzaminą”.

“Juk paraišką dėl egzamino perlaikymo reikia pildyti vasarį”, - pridėjo M.Filatova.

M.Basovas dėl J.Vaitkaus renkamo kurso į Lietuvą grįžo iš Didžiosios Britanijos, kur dirbo ir svajojo apie aktoriaus karjerą: “Viską mečiau, atlėkiau čia, vienu metu netgi ieškojau studijų Sankt Peterburge, bet sužinojęs apie galimybę tai pasiekti Lietuvoje nė nesuabejojau, kur važiuoti, tačiau ŠMM įsakymas sužlugdė mano viltis”.

Negali suprasti

Kaip pasakojo O.Peseckaja, blogiau už ją konkursinį egzaminą išlaikę stojantieji dėl geresnių brandos atestato pažymių priimti, o ji tegali pretenduoti į mokamą vietą. “Visi stebėjomės, kad įstojo mergina, kuri buvo išvaryta iš stojamojo egzamino antrojo turo”, - nuoskauda dalijosi mergina.

Tuo stebėjosi ir komisijoje buvęs pats režisierius J.Vaitkus. “Niekaip negaliu suprasti, kaip mergina, surinkusi 41 balą už meistriškumą, atsidūrė valstybės apmokamoje vietoje, o O.Peseckaja, surinkusi 65 balus, nepateko, - kalbėjo garsus režisierius. - M.Filatova nepateko, nors už meistriškumą surinko 80 balų”.

Prarado geriausiuosius

Bendrabučio tipo vieno kambario bute kartu su dar penkiais šeimos nariais ir šuniuku gyvenanti mergina teigė, kad mokėti už mokslą galimybės tiesiog neturi. “Suprantu, kad lietuvių kalba yra reikalinga. Nieko dėl to nekaltinu. Savo mažąjį broliuką leidžiame į lietuvišką mokyklą - juk gyvename Lietuvoje, - pasakojo O.Peseckaja. - Tiesiog sąlygas ministerija galėjo keisti anksčiau”.

M.Filatova teigė, kad G.Steponavičius, atsakydamas į jos elektroninį laišką, kuriuo buvo prašoma pagalbos, tiesiog pasiūlė bandyti kitą kartą. “Įdomu, kaip ministras jaustųsi, jei jam dabar kas nors pasakytų, kad yra atleidžiamas, o atgal galės pabandyti grįžti po devynerių metų, - kalbėjo S.Kosiuga. - Žinote, geriau jau G.Steponavičius pasakytų, kad tai padarė tyčia, nes nekenčia rusų. Dabar jis tik teisinasi, kad tuo metu apie tai nepagalvojo. Višta irgi galvojo, bet atsidūrė sriuboje “.

Vaidybos studijų programa - ne vienintelis pavyzdys LMTA. Vienus geriausiųjų taip pat prarado bendrosios muzikos didaktikos, kino dramaturgijos, birbynės, trimito, fortepijono, džiazo, televizijos režisūros bei dainavimo studijų programos.

Mantas STANKEVIČIUS

 

Foto
Komentarai