Lietuvos studentų atstovybių sąjunga (LSAS) teigia, kad šiemet pakeista stojimų tvarka į aukštąsias mokyklas, kai specialiųjų stojimo egzaminų rezultatai buvo sutapatinti su brandos egzaminų rezultatais, neleido talentingiems abiturientams įstoti į specialiąsias aukštąsias mokyklas. LSAS siūlo studentus, nukentėjusius nuo šios tvarkos, į studijas gražinti po priėmimo į kolegijas likusių nepanaudotų studijų krepšelių lėšomis.
“Šių metų priėmimas parodė, jog į tokias aukštąsias mokyklas, kaip Lietuvos muzikos ir teatro akademija įstojo ne talentingiausi abiturientai, o tie, kurių bendrųjų dalykų brandos egzaminų rezultatai buvo šiek tiek aukštesni. Nors priėmimo metu ir išliko stojamieji egzaminai bei muzikologijos brandos egzaminas, tačiau brandos atestato balai turėjo didelę įtaką stojimo rezultatams. Dėl šių priežasčių abiturientai, gavę aukščiausius specialybės įvertinimus, neįstojo į valstybės finansuojamas vietas”, – sako Lietuvos studentų atstovybių sąjungos atstovas aukštojo mokslo reformos klausimais Arūnas Mark.
Praėjusių metų priėmimo metu stojantiesiems į Lietuvos muzikos ir teatro akademiją – tarptautinių konkursų laureatams buvo pridedami papildomi balai už pasiekimus konkursuose. Ši tvarka buvo panaikinta ir vienintelius pridedamus balus stojantieji gali gauti tik tada, jeigu jie yra nacionalinių olimpiadų laimėtojai.
Dar vasario mėn. Lietuvos studentų atstovybių sąjunga atkreipė atsakingų institucijų dėmesį į tai, jog negalima suvienodinti priėmimo tvarkos ir reikalavimų, kadangi Lietuvoje yra nemažai specifinių aukštųjų mokyklų, reikalaujančių specialaus pasirengimo – Lietuvos muzikos ir teatro akademija, Lietuvos kūno kultūros akademija, Vilniaus dailės akademija. Suvienodinus priėmimo tvarką į specifines aukštąsias mokyklas įstojo ne patys gabiausi ir geriausiai pasirengę pasirinktoms studijoms, o tie, kurie turėjo kiek geresnius brandos atestato rezultatus bendruose dalykuose. To išvengti buvo galima atidžiau planuojant reformos eigą bei numatant išlygas konkrečioms aukštosioms mokykloms, kurios turi savo priėmimo ir gabumų patikrinimo praktikas.
Palyginimui – pernai lietuvių ir užsienio kalbų metinių pažymių iš brandos atestato įtaka stojamajam balui Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje sudarė apie 5 proc. Šiuo metu brandos egzaminų rezultatai įtakoja stojamąjį balą bene 40 proc.
Lietuvos studentų atstovybių sąjunga siūlo šią problemą spręsti po priėmimo į kolegijas likusias studentų krepšelių lėšas skirti ne kelti kolegijų įvaizdžiui, kaip planuojama, o talentingų, už specialybės egzaminus gavusių itin gerus įvertinimus abiturientų studijoms finansuoti.
„Esant tokiai situacijai, kai dėl netinkamai įgyvendinamos reformos talentingi ir gabūs abiturientai neįstojo į specialybes, kurioms rengėsi didžiąją dalį savo gyvenimo, valstybė turėtų prisiimti atsakomybę ir ieškoti būdų kaip jiems padėti”, – teigia LSAS atstovas Arūnas Mark.