Kitąmet gerokai mažėsiantis finansavimas Klaipėdos universitetą (KU) verčia griebtis vis rimtesnių taupymo priemonių, tarp jų - ir kai kurių fakultetų bei studijų programų sujungimo, pripažįsta uostamiesčio alma mater rektorius Vladas Žulkus.
Ar tiesa, kad artimiausiu metu galime sulaukti kai kurių universiteto fakultetų jungtuvių?
Kol kas konkrečių žingsnių nesiėmėme, bet jei sakyčiau, kad nieko nedarysime, tai būtų netiesa. Švietimo ir mokslo ministerija yra paskelbusi, kad dėl aukštojo mokslo pertvarkos universitetai, kurie daro struktūrinius pakeitimus - susijungia tarpusavyje, prisijungia prie savęs kažkokius struktūrinius padalinius arba jungia fakultetus - gali pretenduoti į finansavimą infrastruktūros pagerinimui, studijų programų rengimui, dėstytojų kvalifikacijos kėlimui ir panašiai. Tad mes galvojame, kad kai kuriuos fakultetus, studijų programas galima būtų sujungti. Perkelti į kitus fakultetus arba sujungti galima ir kai kurias katedras.
Apie kokius konkrečiai fakultetus kalbama?
Tikrai nebus vadovaujamasi tuo, ar fakultetas gražus, ar ne. Ir ministerijoje, ir Aukštojo mokslo taryboje šiuo metu yra diskutuojama dėl klasifikatorių, tai yra kokioms mokslo sritims bus priskirtos tam tikros katedros arba specialybės. Tarkim, jei sporto mokslai bus priskirti sveikatos sričiai, tai natūralu, kad Sporto katedra keliaus į Sveikatos fakultetą. Arba socialiniai mokslai ir pedagogika - jie iš esmės patenka į tą pačią socialinių mokslų sritį, tad visiškai įmanomas Pedagogikos ir Socialinių mokslų fakultetų suliejimas. Bet tai - tik pavyzdžiai, prielaidos. Prieš keičiant bus gerokai diskutuojama su mokslininkų grupėmis, kitais iniciatyviais žmonėmis. Net jei mes tų pokyčių nenorėtumėm, vis tiek bus paskelbti mokslų klasifikatoriai ir mes privalėsime laikytis tvarkos.
Kada struktūrinių pokyčių planas bus parengtas?
Turime apsispręsti iki šių metų pabaigos, blogiausiu atveju - iki kitų metų pavasario. Antradienį rektorate pirmą kartą buvo pristatyta schema apie kai kuriuos katedrų pertvarkymus, bet tai - tik diskusijų pradžia.
Kadangi, palyginti su šiais metais, finansavimas kitąmet mums vėl bus nupjautas 8 milijonais litų, kažką būtina daryti, kad išgyventume. Struktūros racionalizavimas yra pagrindinė taupymo priemonė, kurios imtis esame verčiami vidinių ir išorinių poreikių.
Vadinasi, fakultetuose bus mažinami administracijos darbuotojų etatai?
Kažkiek - taip, bet jei kalbėtume apie pagrindinę universiteto administraciją, tai čia struktūriniai pokyčiai irgi turės būti. Bet tai jau bus susiję su etapu, kai universitetai keis savo statusą iš valstybinių į viešąsias įstaigas. Pakeisti statusą mes privalome iki 2011 metų gruodžio 31 dienos.
Ar dėstytojams gresia darbo netekimas?
Nemaža dalis dėstytojų šiuo metu yra vizituojantys arba universitete eina ne pagrindines pareigas, ir jeigu iškils būtinybė atsisakyti kokio nors dėstytojo paslaugų, pirmiausia bus atsisakyta antraeilininkų. Žmonės, kurie užima pagrindines pareigas, nenukentės.
Žinoma, pertvarkant katedras, atsiras tam tikrų problemų. Ne visi žmonės vienodai vertingi akademine arba mokslo prasme, tad, be abejo, prioritetai bus teikiami daugiau dirbantiems mokslinio darbo arba geriau vykdantiems akademinę veiklą.
Spalį buvote pranešę, kad dėl universiteto finansinių sunkumų dėstytojai bus priversti eiti nemokamų atostogų. Ar šis procesas jau prasidėjo?
Taip, mes svarstėme, kad galbūt reikės išeiti nemokamų atostogų, bet tuo momentu dar nežinojome, kiek mums ateis krepšelio pinigų. Dabar situacija tokia, kad griebtis šios kraštutinės priemonės nereikės. Tikimės, kad nors ir sunkiomis sąlygomis, bet turėsime subalansuotą biudžetą, kadangi pertvarkas, kurios mums leistų sutaupyti, pradėjome daryti jau pernai.
Bet kiti metai bus dar blogesni, nes 8 milijonai universitetui - didžiuliai pinigai, juolab kad lyginant su 2008 metų biudžetu, finansavimas universitetui bus net perpus mažesnis - gausime 14 milijonų vietoje 28.
Laima ŠVEDAITĖ