Lietuvos studentų atstovybių sąjunga atkreipia dėmesį, kad kai kurios aukštosios mokyklos vis dar siūlo pilną studijų kainą mokantiems studentams pasirašyti studijų sutartis, nesuteikiančias galimybės pretenduoti į atsilaisvinusias pilnai ar dalinai valstybės finansuojamas vietas, nors tokia galimybė aiškiai įvardijama Aukštojo mokslo įstatyme.
Į LSAS raginimą informuoti apie pažeidimus sutarčių pasirašymo metu, atsiliepę abiturientai skundėsi, kad aukštųjų mokyklų interneto svetainėse yra skelbiama įvairi informacija, susijusi su stojimu į aukštąją mokyklą, išskyrus studijų sutartis. Tad iš anksto su jomis susipažinti bei jas įvertinti nėra įmanoma. LSAS manymu, jei studijų sutartys būtų pateikimos viešai ir iš anksto, priėmimo į studijas procedūra būtų skaidresnė ir kelianti mažiau neaiškumų.
"Galime aiškiai matyti, kad kai kurios aukštosios mokyklos nėra linkusios į pilną studijų kainą mokančių studentų sutartis įtraukti nuostatas, kad šie studentai gali pretenduoti į atsilaisvinusias pilnai ar dalinai valstybės finansuojamas vietas pažangumo prioriteto tvarka. Mūsų manymu, tai nėra vien tik nenoras koreguoti sutarties formos - aukštųjų mokyklų atstovai yra arba nesusipažinę su Aukštojo mokslo įstatymo nuostatomis, arba tyčia klaidina studentus teigdami, kad tokios teisės jie neturi. Tačiau studentai turi žinoti, kad net jei ši nuostata neįtraukiama į sutartis, aukštosios mokyklos nėra atleidžiamos nuo nuostatų, kuriomis remiantis pilną kainą mokantys studentai gali pretenduoti į valstybės finansauojamas vietas",- pastebi Indrė Vareikytė
Lietuvos studentų atstovybių sąjungos duomenimis, nemažai aukštųjų mokyklų yra nusprendusios sutarčių pasirašymo procedūrą atidėti rudeniui, kitos priėmimus vykdo tik į pilnai mokamas vietas, tačiau bendra neaiškumo situacija yra jaučiama. Be abejonės, yra ir tokių aukštųjų mokyklų, kurios atkreipė dėmesį į LSAS akcentuojamas nuostatas ir ėmėsi koreguoti studijų sutartis pagal LR ŠMM parengtą sutarties standartą.
LSAS ketina ir toliau analizuoti studentų pasirašomas sutartis ir kreiptis į tas aukštąsias mokyklas, kurių sutartyse nėra įtrauktos būtinosios nuostatos, užtikrinančios studento akademinį ir socialinį saugumą. Esant neatitikimams su Aukštojo mokslo įstatymu bei kitais studijų procesą reglamentuojančiais dokumentais, planuojama kreiptis į Švietimo ir mokslo ministeriją, raginant inicijuoti sutarčių peržiūrėjimą.
LSAS primena studentams, kad pirmakursių sutartyse neturi būti numatyta jokių įmokų iki rudens sesijos pabaigos, kol nėra aiškūs studento mokymosi rezulatatai. Taip pat svarbu, kad studijų sutartis būtų sudaroma visam studijų laikotarpiui, dviem egzemplioriais, iš kurių vienas egzempliorius atitenka studentui, o kitas yra saugomas aukštojoje mokykloje.