Referatai, kursiniai, diplominiai
Ligos priežastys. Rūkymas, alkoholizmas, dažni peršalimai, buvimas dulkėtoje aplinkoje. Simptomai. Dusulys; Apetito stoka; Deformuota krūtinės ląsta; Kūno masės mažėjimas; Kosulys; Skrepliavimas; Nežymus karščiavimas; Silpnumas; Nuovargis; Pelenų spalvos oda.

Medicina  Pateiktys   (45 psl., 406,02 kB)
Global warming
2010-01-24
April 2007 Climate Change: Recent News Feb 7 2007: United Nations Env Programme - Intergovt Panel on Climate Change - observed warming since the 20thC is very likely due to anthropogenic greenhouse gases April 2 2007: US Supreme Court: anthropogenic CO2 is a pollutant April 7 2007: UNEP IPCC WG 2 - warming has had discernible influence on physical and biological systems Changing Composition of the Atmosphere
Anglų kalba  Pateiktys   (17 psl., 7,36 MB)
PowerPoint prezentacija. Paveikslėlis įterpiamas komanda. Atsiveria langas. Iš pasirinktos kategorijos išsirenkamas paveikslėlis. Įterpus paveikslėlį galima keisti jo vietą, dydį ir kitas savybes. Braižymo įrankiai. Format, AutoShape kortelė. Figūrų persidengimas. Paveikslėlių redagavimas. Mygtukas AutoShapes. Išnašos. Grupavimas. Objekto sukimas. Objektų spalvinimas. Keletas patarimų.
Informatika  Pateiktys   (244,01 kB)
Paieška internete
2010-01-19
Šiame projekte sužinosite: Kokios informacijos galima susirasti interte? Kiek ir kokių yra internetinių paieškos tinklapių? Ar benaršant internete galima rasti apgaulingų ar net pavojingu skelbimų? Ką galima rasti? Internete galima susirasti daug įvairios informacijos, pradedant duonos kaina baigiant skelbimu, kad parduodama įmonė. Galima susirasti informacijos apie moslą, taip pat sužinoti kokių yra tinklapių apie kokį nors dalyką. Paieškos tinklapiai Internete paieškos tinklapių yra labai daug(www.google.lt, www.wikipedia.lt ir t.t.). Bet informaciją susirasti galima ir kitaip. Tiesiog nueini į bet kokį internetinį puslapį(www.delfi.lt) ir randi skiltį paieška. Ten randi informaciją, tačiau dabar tik tokią apie kurią rašoma šiame tinklapyje. Apgaulingi skelbimai Deja, yra tokių suktų ir blogų žmonių, kurie nori pakenkti kitiems. Todėl į kokį nors tinklapį įdeda apgaulingą skelbe,ą ar informaciją. Kartais siūloma kur nors susitikti ar pasakyti savo tel. Numerį, adresą it kt. Niekada nereikia to daryti, nes tai gali būti apgaulė. Bet tokiuose tinklapiuose kaip www.google.lt to nėra. Melagystės egzistuoja tik tuose tinklapiuose, kuriuose galima pačiam pareikšti savo nuomonę arba tai yra asmeninė to žmogaus svetainė.
Informatika  Pateiktys   (19,49 kB)
Klaviatūra (2)
2010-01-19
Rašomoji klaviatūra, tastatūra (liet. mygtukynas, spaudyklė) – įrenginys, skirtas duomenims į kompiuterį ar kitą įrenginį įvesti. Sudaryta iš mygtukų ir (dažniausiai) kontrolerio. Muzikinė klaviatūra – kai kurių muzikinių instrumentų dalis, skirta garso išgavimui, pavyzdžiui, klavišiniai instrumentai (pianinas, fortepionas, klavesinas). Spausdinimo klaviatūros istorija Pirmosios klaviatūros atsirado kartu su rašomosiomis mašinėlėmis ir buvo neatskiriama jų dalis. Klavišai būdavo mechaniškai sujungiami su raidžių spausdinimo mechanizmu. Vėliau sukurtų kompiuterių klaviatūrų mygtukai veikia kaip elektros grandinių jungikliai, kurių būseną keliasdešimt ar kelis šimtus kartų per sekundę patikrina klaviatūros kontroleris. Pastarasis, nustatęs, kad tam tikras klavišas yra nuspaustas (įjungtas), pasiunčia į kompiuterį nuspausto mygtuko kodą. „Halfkeyboard“ klaviatūra. Klaviatūras, daugiausiai naudojamas kartu su kišeniniais kompiuteriais arba kitais nešiojamaisiais prietaisais, galima išskirti į atskirą grupę. Pagrindinės tokio tipo klaviatūrų tobulinimo kryptys - tai matmenų bei svorio mažinimas. Visa tai daroma įvairiais būdais.
Informatika  Pateiktys   (260,16 kB)
Kas yra informacija
2010-01-19
Informacijoje susideda iš: Žinių. Duomenyų. Komunikacijos. Informacijos vertės. Informacijos kiekio augimo. Informacijos senėjimo. Informacijos sklaidos. Informacija Informacija – objektyviai egzistuojantis pasaulio reiškinys. Informacija daro įtaką žmonių santykiams, visuomenės gyvenimui, ji pasireiškia žmonių bendravime – komunikacijoje.
Informatika  Pateiktys   (12,22 kB)
Informatikos atsiradimas. Informatika – mokslas apie informaciją, jos perdavimą, kaupimą, saugojimą, apdorojimą. Taip pat informatika yra mokslas apie informacijos apdorojimą kompiuteriu, taikant modernias informacines priemones. Kibernetika Kibertetika – tai mokslas apie valdymo procesus, vykstančius tiek gyvuose organizmuose, tiek mechanizmuose.
Informatika  Pateiktys   (13,99 kB)
Informacija skirstoma: Elementarioji informacija. Genetinė informacija. Semantinė, arba socialinė. Kompiuterinė informacija. Biologinė informacija. Elementarioji informacija. Ši informacijos rūšis yra seniausia ir paprasčiausia. Tai - vienos fizinės (negyvos) informacijos sistemos poveikis kitai, tiek negyvai, tiek gyvajai. Genetinė informacija. Tai sudėtinga informacijos rūšis, ją tiria atskiras mokslas - genetika. Semantinė, arba socialinė, informacija. Tai informacija, kurią skleidžia bei vartoja žmogus arba visuomenė. Kompiuterinė informacija. Tai šaltinis sukurtas žmogaus - prietaisas. Biologinė informacija. Ji reikalinga gyvojo organizmo egzistencijai, išlikimui bei giminės pratęsimui.
Informatika  Pateiktys   (71,3 kB)
Informacijos apsauga Apsaugo informaciją nuo klaidų, iškraipymų ar informacijos praradimo; apsaugo informaciją nuo neteisėto jos naudojimo, piktavališko iškraipymo bei sunaikinimo. Kompiuterių virusai tai save platinti sugebančios kompiuterio programos; kompiuteriniai virusai perduodami kartu su informacija: naudojant diskelius; siunčiant elektroninius laiškus; naudojantis internetu.
Informatika  Pateiktys   (483,94 kB)
Įmontuojama buitinė technika tai technika, integruota balduose. Pavyzdžiui, viryklė, šaldytuvas, mikrobangų krosnelė, indaplovė, skalbyklė ar pan. Technika dažniausiai įmontuojama į medinius baldus. Įmontavimas sutaupo erdvės, sukuria jaukumo, leidžia griozdišką techniką “paslėpti”, kad ji nebjaurotų kruopščiai sukurto virtuvės jaukumo. Įmontuojami viryklių paviršiai Jei retai kepama orkaitėje, jos galima ir nepirkti, o tiesiog įmontuoti viryklės paviršių. Jų yra dvejopų: dujiniai ir elektriniai. Tačiau yra ir kombinuotų – ir dujinių, ir elektrinių. Įmontavus viryklės paviršių, paliekama galimybė įmontuoti ir orkaitę.
Informatika  Pateiktys   (608,75 kB)
Gigabitinis tinklas
2010-01-19
PowerPoint prezentacija. Gigabitinis tinklas (LAN). Truputis istorijos. Fizinio lygio internetas. Kabelio tipas. Maksimalus atstumas. Keturi įrenginiai reikalingi pereiti nuo Fast Ethrnet prie Gigabit Ethernet. Tinklo plokštė D-LINK PCI DGE-528T 1Gbit (57Lt). Switch D-LINK DGS-1005D 5*1Gbit ports (300Lt). Switch D-LINK DES-3226S/E 24*10/100+1*Gb (1150Lt). Rozetė RJ-45(15Lt). Komutatorius-komutatorius jungimas. Serveris-komutatorius jungimas. Darbo stočių pajungimas. Išvados.
Informatika  Pateiktys   (384,05 kB)
Balso duomenų paketų perdavimo laikas Skirtumas tarp gretimų balso duomenų paketų perdavimo laikų netūrėtų viršyti 180 – 200ms Balso duomenų paketų praradimo tikimybė (procentas) Prarastų balso duomenų paketų netūrėtų būti daugiau kaip 3 – 5%
Informatika  Pateiktys   (131,26 kB)
Tauragė
2010-01-19
Tauragė (28,5 tūkst. gyv.) – miestas Lietuvos vakaruose, įsikūręs Nemuno žemupio lygumoje, per kurią teka Jūros upė. Tauragės miesto vardas kildinamas iš dviejų žodžių: tauras ir ragas, nes senovėje žmonės grybaudami neva čia radę tauro ragų. Šiandien žinoma tiek, kad jau 1499 m. Tauragės vietoje buvo Pajūrio dvaras. 1507 m. Tauragėje pastatyta pirmoji medinė katalikų bažnyčia, kartu įsteigta prieglauda ir mokykla. Nuo 1567 m. čia, kaip pasienio mieste, pradėjo veikti muitinė. XIX a. viduryje pro Tauragę nutiesus Tilžės – Šiaulių traktą, pagyvėjo prekyba, miestas pradėjo augti. Lietuviškos spaudos draudimo metais Tauragė buvo stambus tarpinis lietuviškų knygų gabenimo punktas. Nepriklausomybės metai paskatino Tauragės plėtrą – pastatyta nemaža administracinių statinių (dabar – architektūros paminklai), daug švietimo įstaigų. Reikšmingiausi architektūros paminklai yra miesto ištakas menanti XV a. Tauragės dvaro sodyba bei XIX a. muitinės poreikiams pastatytas Tauragės pilies ansamblis. Ant Jūros upės kranto stovinčius dvaro pastatus supa didžiulis peizažinis parkas. Visam pilies ansambliui statytojai suteikė „romantinį“ renesansinės pilies charakterį. Pilyje veikia Tauragės istorijos muziejus su gausiais eksponatų rinkiniais. Buvusioje Sovietinio saugumo būstinėje įrengtas Tremties muziejus. Paveldo vertybės yra Martyno Mažvydo evangelikų ir Švč. Trejybės bažnyčios katalikų bažnyčios. Jūros upės krantinę puošia skulptūrų ansamblis. Birželio 24–26 d. į Tauragę švęsti gimtojo miesto 500 – metų jubiliejų buvo raginami atvykti visi – Lietuvoje ir išeivijoje esantys kraštiečiai. „Laukiame ne vien Rusijos milijardieriaus Romano Abramovičiaus, –svetingai pasitiksime visus kada nors čia gyvenusius tauragiškius, netgi tolimiausius jų giminaičius. Nors pusės tūkstančio metų jubiliejų šventėme tik tris dienas, tikėjosi, jog parengta programa įtiks visiems: seneliams, tėvams ar jų atžaloms, netgi tiems, kurie žvalgosi naujų verslo teritorijų...“ – sakė Tauragės miesto meras Robertas Piečia.
Geografija  Pateiktys   (106,74 kB)
Pasaulio rekordai
2010-01-19
Šiame darbe pateiksiu keletą ilgiausių pasaulio upių, aukščiausių kaln ir kitų nuostabių pasaulio rekordų sąrašą. Bet pasaulis nuolat keičiasi, kalnai žemėja, upės keičia vagą statomi visnauji pastatai. Todėl vadovėliuose ar kituose knygose šie skačiai gali šiek tiek skirtis. Aukščiausi kalnai Everestas, Nepalas/Kinija 8850 m K 2, Pakistanas/Kinija 8611 m Kančendžanga, Indija/Nepalas 8597 m Lhodze I, Nepalas/Kinija 8511 m Makalus I, Nepalas/Kinija 8481 m Lhodze II, Nepalas/Kinija 8400 m Daulagyris, Nepalas 8172 m Manaslus I, Nepalas 8156 m Čaojus, Nepalas/Kinija 8153 m Nanga Parbatas, Pakistanas 8126 m Grenlandija 2175 600 kv. Km Naujoji gvinėja 800 000 kv. Km Borneo 751 100 kv. Km Madagaskaras 587 040 kv. Km Bafino sala 507 451 kv. Km Sumatra 437 607 kv. Km Didžioji Britanija 234 410 kv. Km Honšu 227 920 kv. Km Viktorijos sala 217 290 kv. Km Elsmyro žemė 196 236 kv. km
Geografija  Pateiktys   (211,67 kB)
Londonas– didžiausias Jungtinės Karalystės miestas ir sostinė. 7,42 mln. gyventojų .Miestas yra Anglijos pietryčiuose prie Temzės upės žiočių. Didysis Londonas apima daug miestelių ir priemiesčių bei sudaro metropolinę grafystę.Londone yra didelis uostas , yra penki tarptautiniai oro uostai – Hitrou Getvikas ,Stenstedas Lutonas ir Londono Sičio. Londone yra seniausias Europos metropolitenas, įkurtas 1863 mDaug muziejų: Britanijos muziejus, mokslo muziejus, Viktorijos ir Alberto muziejus, nacionalinė galerija ir kt. Apie 80 teatrų. Labiausiai lankomos Londono vietos. Atvykę į Londoną būtinai turite aplankyti „Hyde“ parką – vieną iš žinomiausių parkų visoje Anglijoje. Šis didžiulis parkas, esantis pačioje Londono širdyje, vis dar mena karališkus laikus, byloja apie neblėstančią Anglijos monarchijos garbę ir jos galybę Londono apžvalgos ratą – vieną iš jauniausių Anglijos sostinės simbolių. Jis buvo pastatytas prieš septynerius metus – taip anglai pažymėjo XXI amžiaus pradžią. Ambicijos buvo išties didelės – projektuojamas apžvalgos ratas turėjo būti didžiausias pasaulyje – savo dydžiu (135 m) Trafalgaro aikštę – gerai žinomą ir turistų lankoma vieta Londone. Savaitgaliais aikštėje vyksta daugybė įvairiausių renginių ir meninių akcijų. Tai vieta, kur susitinka ne tik žmonės, čia susieina ir Anglijos praeitis bei dabartis. Šv.Povilo Katedra- atstatyta po Didžiojo Londono gaisro garsaus architekto K.Vreno.Bažnyčios krypta yra Anglijos žymių žmonių panteonas. Čia palaidoti hercogas Velingtonas ir lordas Nelsonas. Daugybė kenotafų, skirtų menininkams, rašytojams.
Geografija  Pateiktys   (938,69 kB)
Oro transportas
2010-01-19
Oro transporto pranašumai: greitas; manevringas; keleiviai vežami ir kroviniai gabenami dideliais atstumais; nereikia tiesti kelių. Oro transporto trūkumai: brangu; sudėtinga ir brangu įrengti oro uostus; daug kainuoja prižiūrėti ir aptarnauti lėktuvus; labai priklauso nuo oro sąlygų; netinka itin dideliems kroviniams gabenti; kelia didelį triukšmą ir teršia aplinką.
Geografija  Pateiktys   (232,22 kB)
Lotynų Amerika
2010-01-19
Lotynų Amerikai priskiriama centrinė ir pietų Amerika. Jos kultūrą, kalbą ir istoriją formavo kolonizacija. Beveik visame žemyne kalbama ispaniškai, Brazilijoje – portugalų kalba. Be jų dar paplitusios anglų ir prancūzų kalbos. Lotynų Amerikos gyventojus sudaro keturios etninės grupės Juodaodžiai Indėnai Metisai(europiečių ir indėnų palikuonys) Europiečiai Dauguma Lotynų Amerikos gyventojų yra krikščionys
Geografija  Pateiktys   (1,33 MB)
Kinija
2010-01-19
Kinija yra Azijos žemyne, šiaurės pusrutulyje, į rytus nuo Grinvičo dienovidinio. Ji yra periodiškuose drėgnuose (musoniškuose) miškuose,mišriuose ir plačialapuose miškuose, miškastepėse ir stepėse, pusdykumėse ir dykumose, vertikalaus zoniškumo rajonuose. Ją skalauja Rytų Kinijos jūra ir Pietų Kinijos jūra. Kinijoje yra dvi didesnės upės, tai Jangzė ir Hvanghė.  Kinija ribojasi su Šiaurės Korėja, Rusija, Mongolija, Kazachstanu, Kirgiztanu, Tadžikistanu, Afganistanu, Pakistanu, Indija, Nepalu, Butanu, Mianmaru, Laosu, Vietnamu. Toliausiai nuo Kinijos valstybės yra Šiaurės Amerikos žemyne esanti valstybė JAV. Štai, kur randasi Kinijos valstybė. Kinija trečia šalis pasaulyje pagal teritorijos dydį (9,6 mln. kv. m). Sostinė-Pekinas Kinijos istorija skaičiuojama net nuo 1500 m. pr. m. e. Ji laikoma seniausia vis dar egzistuojančia civilizacija Žemėje. Ilgą laiką šalis buvo valdoma dinastijų. Paskutinės dinastijos valdymas pasibaigė tik 1911 m., kai, vadovaujant Sun-Jan-Sen,  buvo įkurta Kinijos Respublika. Nuo 1911 m. iki 1949 m. Kinijoje tvyrojo neramumų debesys, nes dėl valdžios kovojo įvairios frakcijos. Visas šis chaosas baigėsi 1949 m. spalio 1 d. ir buvo įkurta Kinijos Žmonių Respublika, kurios valdančioji komunistų partija valdžioje yra ir dabar. 
Geografija  Pateiktys   (803,82 kB)
Japonija (2)
2010-01-19
Japonijos atsidarymas 1854 m. Edo (Tokijo) įlankoje priešais būsimąją Jokohamą pasirodė JAV laivynas ir privertė Japoniją atsiverti pasauliui. 1867 m. atsistatydino paskutinysis Tokugavų šiogūnas Tokugava Jošinobu ir simbolinė valdžia buvo perleista jaunam imperatoriui Meidžiui. 1868 m. buvo prasidėjo didžiuliai ekonominiai, politiniai ir socialiniai pykyčiai, kurių metu gan greitai pritaikytos valdžios struktūras, teisinė sistema bei kariuomenė modernesnių vakarų pavyzdžiu. 1875 m. sustiprėjusi imperija sėkmingai prijungė Riūkiū karalystę, nugalėjo Kiniją ir Rusiją (1904-1905), ir 1910 metais jau kontroliavo Taivaną, pusę Sachalino, Korėją. Japonijos istorija Archeloginiai radiniai rodo, kad pirmieji žmonės čia apsigyveno maždaug prieš 30 000 metų. Manoma, kad tai buvo ainu ir malazijiečių – polineziečių protėviai, kurių dalis jūrų keliu persikėlė į Šiaurės Ameriką. Tai – vadinamieji Džiomono žmonės priklausę australoidinei rasei. Prasidėjus atšilimui, po paskutiniojo ledynmečio, (apie 12 000 metų pr. m. e.) susikūrė Džiomono kultūra. Tai buvo pusiau sėslūs medžiotojai-rinkėjai – pirmų žinomų keramikos dirbinių gamintojai.
Geografija  Pateiktys   (267,45 kB)
Atogrąžų arba tropinė klimato juosta Atogrąžų klimato juostai būdingas aukštas atmosferos slėgis, giedras dangus. Būdinga didelė paros temperatūros amplitudė. Oras vasara labai įkaista, o žiemą truputį atvėsta. Kritulių iškrinta labai mažai. Dykumos ir pusdykumės Dykuma – žemės plotas, kuris gauna mažai drėgmės, mažiau nei 250 mm per metus. Egzistuoja tokia nuomonė, jog dykumoje yra mažai gyvybės. Palyginus su drėgnesniais regionais, tai tiesa, tačiau dykumose gyvybė egzistuoja, bet ji yra pasislėpusi. Dauguma gyvų organizmų slepiasi nuo tiesioginių saulės spindulių, kad ištvertų didelę kaitrą. Apytiksliai, 1/3 žemės sausumos ploto yra dykumos. Ryškiausias dykumos bruožas – tuštuma: joje beveik nėra augalų, gyvūnų, žmonių ir vandens. Aridinės (karštosios) dykumos yra ten, kur Saulės karštis įstengia išgarinti visą išlytą vandenį. Daugelyje vietų metų metus nelyja, o staigių liūčių vanduo dažniausiai suteka į seklius nenutekamus ežerus, o iš jų greit išgaruoja. Daugelyje dykumų vietų vėjas nupustė smėlį, paliko tik plikas uolas ir akmenynus. Yra akmeningųjų dykumų, kurios palengva tampa smėlingosiomis. Pirmiausia atsiranda kopų, tarp kurių dar nėra smėlio, po to visą paviršių apipusto smėlis; tokios dykumos vadinamossmėliojūra. Daugumos dykumų geografinė padėtis – aukšto slėgio tropinės zonos, kur oras visada yra labai sausas. Azijos ir Šiaurės Amerikos dykumos yra vidinėse šių žemynų dalyse, o nuo lietų nešančių vėjų jas skiria kalnų virtinės. Didžiausios pasaulio dykumos tęsiasi per Afriką ir didelę dalį Azijos. Europa – vienintelis žemynas, kuriame nėra didelių dykumų. Beveik visos dykumos yra karštos, bet yra ir šaltų dykumų, pavyzdžiui, Arktyje ir aukštai kalnuose, kuriuose dėl didžiulių šalčių nėra gyvybės. Dykumos susidaro ten, kur vanduo išgaruoja nesuspėjęs susigerti į žemę. Temperatūra čia taip pat svarbi, kaip ir drėgmė – nors kritulių būna tiek pat, šaltesnėse platumose auga miškai, o tropinėse gali augti tik krūmai. Sausas klimatas būdingas apie 25 % Žemės paviršiaus ploto. Sachara Saharoje vyrauja kontinentinis tropinis klimatas. Sausio mėn. Vidutinė temperatūra 9–12°C, liepos mėn. vidutinė temperatūra 33–38°C. Saharos šiaurėje užregistruota 58°C temperatūra (aukščiausia Žemėje). Žemės paviršius įkaista iki 80°C. Dideli paros temperatūros svyravimai. Žiemą visoje Saharoje naktimis būna šalnos, kalnuose temperatūra nukrinta iki –18°C. Augalija Dažniausias oazių augalas – datulė, o augalų beveik nėra.
Geografija  Pateiktys   (792,02 kB)
Markas Polas (1254 m. rugsėjo 15 d. - 1324 m. sausio 8 d.) - Venecijos pirklys ir keliautojas, su savo tėvu ir dėde vienas pirmųjų europiečių, keliavusių Šilko keliu į Kiniją bei apsilankiusių pas didijį chaną - Kublajų (Čingis Chano anūkas). Marko Polo kelionės aprašytos knygoje „Marko Polo kelionės“. Dauguma istorikų tiki, kad Markas Polas apsilankė Kinijoje, tačiau knygoje nepaminėta daug svarbių dalykų (arbata, kinų raštas, valgymo lazdelės, Didžioji kinų siena), taip pat nerasta jokių įrodymų, kad Polai susitiko su Kublajumi, todėl gali būti, kad Markas Polas neapkeliavo visų aprašytų kraštų, o tik perpasakojo kitų keliautojų įspūdžius. Kristupas Kolumbas (1451.08.25 ar 10.31 – 1506.05.20) Italų keliautojas ir pirklys, gimęs Italijoje, Genujoje, pirklių šeimoje. 1492 metais perplaukė Atlanto vandenyną ir pasiekė Amerikos krantus, nors tuo metu tikėjo, kad priplaukė Tolimuosius Rytus. Kolumbas tikėjosi įrodyti, kad Žemė yra apvali ir Indiją galima pasiekti plaukiant į priešingą pusę. Kolumbas pirmiausiai atplaukė į Bahamų salas, o vėlau ištyrė ir kitas Karibų jūros salas, įskaitant Kubą ir Espanjolą (dabartinį Haitį). Žemyninę Amerikos dalį Kolumbas pasiekė tik trečiosios ekspedicijos metu ir vėliau ištyrė dalį Centrinės ir Pietų Amerikos krantų. Kolumbo ekspedicijos sąlygojo ilgalaikius Senojo ir Naujojo pasaulio santykius, apsikeitimą rūšimis (žalingais virusais bei bakterijomis, naudingais - bulvėmis, pomidorais, kukurūzais, arkliais), taip pat Amerikos kolonizavimą. Amerigas Vespučis (1454 m. kovo 9 d.—1512 m. vasario 22 d.) Italų pirlys, gimęs Florencijoje, įsikūręs Ispanijoje kaip Medici’ų banko patikėtinis. Jis aprūpindavo reikiamomis atsargomis Kristupo Kolumbo ekspedicijas. Vėliau sudarinėjo Kolumbo ir kitų keliautojų atrastų kraštų žemėlapius. Galiausiai 1499 m. Vespucci ir pats leidosi Kolumbo pėdomis. Perplaukė Atlanto vandenyna ir 1501 – 1502 m. tyrė Pietų Amerikos krantus iki pat La Platos įlankos. Tik tada apsižiūrėjo, kad tai visai naujo žemyno, o ne Azijos dalis, kaip manė Kolumbas. Ši žemė buvo pavadinta jo vardu. Ferdinandas Magelanas (1480 pavasaris –1521.04.27) Portugalų jūrų keliautojas. Magelanas ieškojo vakarų kelio į “indijas”. 1519 m. Magelanas su penkiais laivais išplaukė į vakarus Pietų Amerikos link. 1520 m. spalio 21 d. Jis rado sasiaurį, pro kurį išplaukė į naują vandenyną. Šis vandenynas Magelanui atrodė ramus, todėl buvo pavadintas Ramiuoju. Apiplaukęs Pietų Ameriką iš pietų, Magelanas pasuko į šiaurės vakarus ir pasiekė Guamo salą. 1521 m. balandžio 7 d. pasiekė Filipinus. Balandžio 27 d. Magelaną užmušė aborigenai. Taigi, jo suorganizuota ekspedicija pirmą kartą apiplaukė pasaulį.
Geografija  Pateiktys   (892,7 kB)
Danija (3)
2010-01-19
Trumpai Sostinė: Kopenhaga Gyventojų skaičius: 5,3 mln. Plotas: 43 094 km2 Valstybinė kalba: danų Aukščiausia viršūnė – Yding Skovhėjus (173m). Ilgiausia upė – Gudenas (158 km). Didžiausias ežeras – Arese. Nacionalinė valiuta: Danijos krona Reljefas Danijoj - daugiausia lygumų. Jutlandijos šiaurėje ir rytuose reljefas kalvotas, ežeringas. Reljefą suformavo paskutinysis apledėjimas. Danija - valstybė Europos šiaurinėje dalyje. Pietuose Danija ribojasi su Vokietija, likusią teritorijos dalį supa Šiaurės ir Baltijos jūros
Geografija  Pateiktys   (865,23 kB)
Tautinė lietuvos gyventojų sudėtis lietuviai – 83,45 % lenkai – 6,74 % rusai – 6,31 % kiti – 2,27 % Pagal religiją : 79 % – katalikai, 4,07 %-stačiatikiai, 14,86 % – netikintys. Pagrindinių Lietuvos miestų gyventojų skaičius Klaipėda-194,4 tūkst. Šiauliai-135,7 tūkst. Panevėžys-122,3 tūkst. Vilnius-543 tūkst. Kaunas-381,3 tūkst. Lietuvos gimstamumas ir mirtingumas Gimstamumas 2003 m. 1000 gyventojų teko 8,9 gimusių kūdikių (natūralus prieaugis – -3,0%). Sumažėjo gimusių vaikų – nuo 56,9 tūkst. 1990 m. iki 30,598 tūkst. 2003 m. Suminis gimstamumo rodiklis atitinkamai sumažėjo nuo 2 iki 1,29. Mirtingumas Mirtingumo priežasčių struktūra Lietuvoje nesikeičia jau keletą metų. Pagrindinės mirties priežastys: 1) kraujotakos sistemos ligos (54,8% visų mirčių priežasčių); 2) onkologinės ligos – 19,6%; 3) išorinės priežastys – 13,2%. Beveik 60% 1–14 metų amžiaus vaikų mirčių sukėlė išorinės priežastys
Geografija  Pateiktys   (157,2 kB)
Australija
2010-01-19
Australija yra Australijos žemyne plotas 7 614 500 kv.km. gyventojų skaičius 19 913 144 sostinė Kanbera didžiausias miestas Sidnis Urbanizacija 90%. Australija yra mažiausias pasaulio žemynas. Jos pakrantės mažai raižytos. Vingiuotesnė šiaurinė pakrantė, kurioje yra Karpentarijos įlanka ir Keip Jorko pusiasalis. Australijos pakrantes skalauja Indijos ir Ramiojo vandenyno vandenys. Palei šiaurės rytų pakrantę tęsiasi Didysis barjerinis rifas. Tai 2012 km. ilgio koralų telkinys. Rifai auga tik švariame seklumų vandenyje, kurio temperatūra ištisus metus būna ne žemesnė kaip 20 laipsnių C.
Geografija  Pateiktys   (877,11 kB)
Anglų fizikas Maiklas Faradėjus užsibrėžė tikslą “magnetizmą paversti elektra”. Šiam tikslui įgyvendinti prireikė dešimtmečių įtempto darbo. Darbą sunkino ir tai, kad trūko tinkamų pietaisų, pavyzdžiui, pakankamai jautrių galvanometrų. Tačiau nepaisant šių nesėkmių 1831 m. M. Faradėjui pavyko.
Fizika  Pateiktys   (17 psl., 3,5 MB)
Erik-Maria Remark
2010-01-15
Remarkas gimė Osnabriuke (Osnabrück), Vokietijoje, darbininkų, katalikų šeimoje.Erichas Marija (Paulius) Remarkas jaunystėje mėgo skaityti, svajoti apie kitokį gyvenimą, tačiau smulkiųjų biurgerių aplinka varžė jo norus ir galimybes. ''Galėjai tikėtis nebent pašto viršininko, mokytojo ar vaistininko karjeros''. – rašė Remarkas savo prisiminimuose.
Lietuvių kalba  Pateiktys   (24 psl., 94,62 kB)
Actekai
2010-01-13
Actekai (astekai) – Mezoamerikos tauta, XIV-XVI a. pr. centrinėje Meksikoje sukūrusi civilizaciją, garsią savo turtinga mitologija ir kultūriniu palikimu. Svarbiausias civilizacijos miestas – Tenočtitlanas, įkurtas Teskoko (arba Teškoko) ežero saloje (dabar toje vietoje yra Meksiko miestas). Tuo metu tai buvo vienas didžiausių pasaulio miestų.
Istorija  Pateiktys   (40 psl., 206,08 kB)
Paukščių Takas
2010-01-10
Paukščių Takas – šviesi juosta, stebima danguje nakties metu. Šiuo vardu taip pat yra vadinama žvaigždžių sistema - spiralinė galaktika su keliomis diske susisukusiomis vijomis, vienoje kurių yra Saulė. Iš esmės Paukščių Takas – tai mūsų Galaktikos (vadinamos Paukščių Tako Galaktika) pagrindinės plokštumos projekcija dangaus sferoje. Lyginant Paukščių Taką su Saulės sistema, šviesa Saulės sistemą pereina per 12 valandų, o Paukščių Taką – per 100 000 metų.
Fizika  Pateiktys   (25 psl., 2,43 MB)
Vadyba yra empiriškai stebimas organizacijos valdymas bei specialioji (konkrečioji arba praktinė) disciplina, nagrinėjanti organizacijos valdymą ir kontrolę. Socialinų - ekonominių (taip pat ir gamybinių) sistemų valdymas pirmąkart buvo pradėtas vadinti vadyba (angl. management kildinamas iš ital. maneggiare (išlaikyti rankose – ypač arklį), kas savo ruožtu kyla iš lot. manus (ranka) Mary Parker Follett (1868-1933) darbuose.
Inžinerija  Pateiktys   (14 psl., 472,04 kB)
Simbolizmas (3)
2010-01-04
SIMBOLIZMAS (pranc. symbolizme) menininkų judėjimas, susiformavęs Prancūzijoje 19 a. pabaigoje kaip realizmo ir impresionizmo priešprieša. Simbolizmas bendrąją prasme - tai literatūros ir vaizduojamosios dailės sąjūdžiai, naudojantys simbolius kaip raiškos priemonę. Dailininkai rėmėsi neoromantizmo, dekadentizmo, estetizmo idėjomis bei akademizmo, art nouveau, postimpresionizmo išraiškos priemonėmis. Siekė vaizduoti tai, kas nematoma – dvasinį pasaulį, jausmus, perteikti mistinį, religinį, turinį, susijusį su būties paslaptimis. Plėtojo visatos valdovo, mirties, eroso tematiką. Kūriniams būdingi iracionalūs įvaizdžiai, fantastinės vizijos, sapnų reginiai.  19 a. simbolizmas atsisuko prieš racionalistines bei natūralistines sroves. Simbolizmo dailė stilistiniu požiūriu yra nevientisa.  Jos turinys – tai nuo tikrovės atitrūkęs  pasaulis. Kūrybos pagrindas yra jausmas.  Paveiksluose simbolių pavidalu viešpatauja sapnai, nuojautos, irrealumas. Nuolat ieškoma daiktų „esmės", kuri slypi už išorinio pavidalo.
Dailė  Pateiktys   (419,11 kB)